- Muszą one jednak posiadać dokument zaświadczający o przejściu przez punkt recepcyjny na granicy z datą 24.02 lub dni po tej dacie oraz jeśli to możliwe posiadać paszporty lub jakiekolwiek dokumenty tożsamości - informują urzędnicy. - Mowa o zaświadczeniu wystawionym przez Straż Graniczną RP lub odcisku stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP. Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.
Powiatowy Szpital w Iławie zapewni obywatelom z Ukrainy świadczenia na tych samych zasadach jak obywatelom naszego kraju:
- osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego mogą się zgłosić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego całodobowo przez 7 dni w tygodniu.
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia obywatel Ukrainy może udać się po pomoc do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,
- w przypadku świadczeń specjalistycznych pacjent może zgłosić się do rejestracji poradni specjalistycznych
Ponadto Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość rozmawiania w języku ukraińskim na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod numer 800 137 200, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w obawie przed rosyjską agresją, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w nocy, weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy podstawowej opieki zdrowotnej.
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Iławie przygotowuje rozwiązania systemowe dotyczące możliwości wsparcia ze strony urzędu oraz dla osób, które zechcą i będą miały możliwość podjąć pracę. Na stronie urzędu są wszelkie informacje w języku ukraińskim. Te informacje znajdziecie pod tym linkiem warto go udostępniać uchodźcom.
Polecany artykuł: