przyroda w mieście

Tegoroczna jesień w Iławie i pod miastem wygląda inaczej. Kasztanowce chorują, jest więcej modliszek!

2023-10-11 8:09

Klimat się zmienia, więc trudno się dziwić temu, że przyroda, zachowania zwierząt i roślin w powiecie iławskim również. Niektóre zmiany mogą być ledwo zauważalne dla zwykłego przechodnia, a mają wielki wpływ na ekosystem. Posłuchajcie co się zmienia od specjalistki w temacie - Magdaleny Rudnickiej ze stowarzyszenia Dzika Iława.

Lato nam się rozciągnęło na jesień, meteorolodzy długo musieli szukać w archiwach, czy mieliśmy kiedyś tak ciepły wrzesień i październik.

Mamy też cały czas suszę, która latem, zwłaszcza na terenach podmiejskich, objawiała się nawet brakiem wody w kranach w gminie Iława. Teraz nadal jest ciepło i sucho.

Liczba zmian w przyrodzie jest ogromna!

Kasztanowce drugi raz kwitną i chorują

W Iławie kolejny raz zakwitły kasztanowce, wbrew najprostszej logice to nie tylko przez temperaturę, a szkodnika i "zarazę" na liściach.

- Drzewo, które ponownie wypuszcza liście i kwitnie, to nic dobrego - mówi Magdalena Rudnicka z Dzikiej Iławy. - Drzewa te gorzej zniosą zimę. Kasztanowce kwitną przez małe, piękne motylki Szrotówka Kasztanowcowiaczka. Praktycznie wszystkie drzewa w okolicy są porażone przez gąsienice tego motyla. Walka z nim, to iście syzyfowa praca. Należy dokładnie pozbywać się liści, gdy tylko zaczną spadać (już nawet w maju). Można je palić, ale wiadomo że w mieście obowiązują zakazy z tym związane. Można też te liście kompostować, przykrywając grubą warstwą ziemi, by po zimie larwy nie mogły wyjść na zewnątrz. Dużo z tym pracy, ale skuteczniejszych metod nie potwierdzono - mówi Magda Rudnicka.

Tak wygląda sprawca chorowania kasztanowców - Szrotówek Kasztanowcowiaczek:

Tegoroczna jesień w Iławie i pod miastem wygląda inaczej

i

Autor: Dzika Iława

Zmian w przyrodzie jest więcej

Kwitną również śliwki mirabelki, w cieplejszych rejonach miasta, m.in. przy torach wygrzewają się mało znane większości mieszkańców modliszki.

Grzybiarze z kolei narzekają na wyjątkowo znikome zbiory grzybów z iławskich lasów - między innymi o tym możecie posłuchać w naszym podcaście:

Tegoroczna jesień w Iławie i pod miastem wygląda inaczej - Magdalena Rudnicka ze stowarzyszenia Dzika Iława

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ujemna delta i wzory skróconego mnożenia. Licealny quiz matematyczny!

Pytanie 1 z 7
Co to znaczy, że delta jest ujemna?