Szkoła muzyczna Iława

i

Autor: WR

Szkoła muzyczna w czasie pandemii. O naborze, systemie ocen i planach [AUDIO]

2020-06-04 14:29

Iławska szkoła muzyczna musiała na wielu polach dostosować się do rzeczywistości podczas pandemii. Wyzwaniem było prowadzenie zajęć zdalnych, gdzie kluczowy jest dźwięk, a nie jak w zwykłej szkole, to co widać na ekranie. Zmieniono też sposób oceniania uczniów i zrezygnowano ze stresujących egzaminów przed komisją. O tym, a także o prowadzonym naborze i planach imprez, piszemy na ilawa.eska.pl

Nabór do szkoły w czasie pandemii

Koronawirus zmienił organizację pracy szkoły muzycznej w zasadzie we wszystkich płaszczyznach, również jeśli chodzi o nabór do szkoły, który obecnie jest prowadzony.

- W dobie epidemii, musieliśmy dostosować do wymogów sanitarnych i zmienić przede wszystkim czas naboru - mówi Maria Kotewicz, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Iławie. - Nabór wystartował nieco później, teraz trwa i przyjmujemy zapisy zarówno online jak i osobiście, w dni robocze między 8:00-13:00. Do cyklu sześcioletniego przyjmujemy dzieci od 7 lat oraz młodsze ale za okazaniem opinii poradni. Starszych kandydatów od 8 r.ż. przyjmujemy do cyklu czteroletniego, maksymalny wiek to 16 lat. Nabór potrwa do 26 czerwca, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to w lipcu odbędzie się nabór uzupełniający. Lista przyjętych dostępna będzie 13 sierpnia.

Szkoła przyjmuje na następujące instrumenty:

  • akordeon
  • fortepian
  • skrzypce
  • wiolonczela
  • gitara
  • flet
  • klarnet
  • trąbka
  • sakshorn
  • w planach jest powołanie klasy saksofonu

Uczniowie kształcą się nie tylko w grze na instrumentach ale też wokalnie.

Maria Kotewicz, dyrektor iławskiej szkoły muzycznej - O naborze 2020

Nauczanie zdalne wielkim wyzwaniem

Podczas gdy w nauce zdalnej w zwykłej szkole liczy się głównie to co widać na ekranie, w szkole muzycznej kluczowe jest to co słychać. Dlatego nauczyciele i uczniowie musieli szukać narzędzi i sposobów, by przez Internet przesyłać jak najlepszej jakości dźwięk.

- Zajęcia prowadzimy od marca do chwili obecnej, uczniowie dysponują różnymi instrumentami i różnymi komunikatorami. Przesłanie dźwięku dostępnymi narzędziami bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest nie małym wyzwaniem i nie zawsze możliwe, ale śmiem twierdzić że wychodzi nam to nie najgorzej i nabyliśmy już wprawę, osiągamy sukcesy - mówi dyrektor Kotewicz. Uczniowie przygotowują swój repertuar, wysyłają do nauczycieli i nawet udało się w ten sposób zorganizować dwa wydarzenia, które są dostępne na naszych stronach. To koncert z okazji dnia matki i ojca oraz wcześniej wspólnie z ICK - koncert z okazji 3 maja.

Maria Kotewicz, dyrektor iławskiej szkoły muzycznej - O nauczaniu zdalnym

Inaczej liczona średnia ocen i bez egzaminu przed komisją

Z powodu koronawirusa i zmienionego sposobu nauczania, trzeba było również zmienić sposób oceniania uczniów.

- W szkole muzycznej trochę inaczej zazwyczaj wygląda sposób ocen i promocji do klasy wyższej. Do ocen znanych ze zwykłej szkoły, dodawane są jeszcze punkty. Na przykład za ocenę 5 jest dodatkowe 21-24 punktów. Punktację może wystawić jedynie komisja, która w dobie pandemii zebrać się nie może. Naukę kończą też egzaminy z grą na instrumencie przed komisją, ale w tym roku jest inaczej. Ocenę będzie wystawiał nauczyciel, a nie komisja i bez dodatkowej punktacji - mówi Maria Kotewicz.

Maria Kotewicz, dyrektor iławskiej szkoły muzycznej - W tym roku inaczej liczona średnia ocen i bez egzaminu przed komisją

O najzdolniejszych uczniach szkoły i zbliżającym się 40-leciu

Iławska szkoła muzyczna będzie w roku 2021 obchodziła 40-lecie powołania. Przez ten okres wykształciło się w tej szkole wiele nazwisk, znanych nawet na muzycznej arenie międzynarodowej.

- Jest wielu, którzy kontynuowali naukę w liceach, akademiach muzycznych, uniwersytetach. Na przykład Joanna Wydorska - świetny sopran, która koncertuje na kontraktach we Francji, Niemczech, teraz w Warszawie. Trębacze - Marcin Olkowski, syn ś.p. wybitnego dyrygenta Bogdana Olkowskiego, który obecnie pracuje w akademii w Szczecinie jako wykładowca oraz koncertuje na całym świecie. Piotr Kowalkowski, to kolejny absolwent, obecnie mieszkający w Gdańsku, koncertuje w zespole i jest dyrektorem szkoły muzycznej w Tczewie. Było wielu pianistów, czy Dominik Światkowski - klarnecista. Nie sposób wymienić wszystkich ale grono jest naprawdę pokaźne i przy okazji organizowania wydarzeń, czy to w kraju, czy w Iławie, chętnie koncertują z nami - mówi dyrektor PSM z Iławy.

Maria Kotewicz, dyrektor iławskiej szkoły muzycznej - O najzdolniejszych uczniach szkoły i 40-leciu

Odwołane imprezy i koncert jesienny zamiast wiosennego

Podobnie jak wielkie koncerty, czy imprezy w kraju oraz Iławie, tak i wydarzenia zaplanowane przez szkołę muzyczną, przez koronawirusa trzeba było odwołać.

- Wszystkie projekty zostały odwołane. Coroczny Koncert Wiosenny współorganizowany z Iławskim Centrum Kultury w zasadzie był już przygotowany, niestety nie odbył się. Oprócz muzyki, miał być taniec, bogate dekoracje, stroje... mam nadzieję jednak, że jesienią będzie możliwe zorganizowanie tego koncertu ze zmienioną nieco oprawą. Druga impreza, która się nie odbyła, to druga edycja ogólnopolskiego konkursu instrumentów dętych im. Bogdana Olkowskiego. Rok temu mieliśmy 100 uczestników. Przełożona została na następny rok. Nie odbyło się też badanie klas dyplomowych z jakości kształcenia słuchu i audycji muzycznych. Nie wyjechaliśmy też w tym roku na żadne konkursy, gdzie zawsze nasi uczniowie zajmowali wysokie miejsca - mówi dyrektor Kotewicz.

Maria Kotewicz, dyrektor iławskiej szkoły muzycznej - Odwołane imprezy i plany wydarzeń po wakacjach

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków
Pingwiny robią furorę w Ślaskim ZOO!