wydarzenia kulturalne

Suskie Lato Artystyczne 2024 ma być Latem Superbohaterów

2024-04-29 10:06

Gmina Susz za pośrednictwem Suskiego Ośrodka Kultury, przygotowała plan działań kulturalno-edukacyjnych na nadchodzące lato. Plakaty nawiązują do superbohaterów, kulturalni i artystyczni bohaterowie będą się z kolei pojawiać na imprezach.

Susz od kilku lat proponuje mieszkańcom i odwiedzającym turystom moc letnich atrakcji w ramach Suskiego Lata Artystycznego – i tak: Susz był już „artystycznym pępkiem świata” oraz bawił się pod hasłem „kiedyś to było lepiej”. Tego roczna odsłona lata kulturalnego odbędzie się po hasłem: Lato SUPERBOHATERÓW!. Jak co roku prezentacji programu towarzyszy specjalnie przygotowana szata graficzna.

A co w programie? Da się odczuć, że pracujący w Suszu już drugą kadencję dyrektor Piotr Pancer, stawia na gwiazdy zagraniczne – zapytany odpowiada - że to sposób na prezentację mieszkańcom wyśmienitych artystów oraz ściągnięcie oczu i zainteresowania Suszem mieszkańców całego województwa i kraju, a może i turystów zagranicznych.

Trzon programu stanowią wydarzenia o charakterze interdyscyplinarnych festiwali, które łączą w sobie możliwie najwięcej dziedzin sztuki: muzyka, film, teatr, wystawy, warsztaty itd.

Zatem lato zacznie się Muzycznym Triathlonem, na którym wystąpi Kasia Cerekwicka w towarzystwie Mileny Lange oraz Michała Janickiego, a wszystko w orkiestralnej oprawie Warsaw Impressione Orchestra.

Kolejna festiwalowa odsłona to IV Leżak Plaża Sztuka Summer Music Festival, w ramach którego zagrają: Eric Hansson (Szwecja), Moore Plays Moore (UK/PL) – z udziałem syna niezastąpionego Gary’ego Moore’a, Jean Marx TRIO (USA), Big Gilson (Brazylia). Koncerty odbywać się będą, zgodnie z tradycją, w czwartkowe popołudnia.

W połowie lipca rozpocznie się IV Suski Tydzień Filmowy, podczas którego nie zabraknie seansów poświęconych SUPERBOHATEROM! Będzie można liczyć również na szereg dodatkowych aktywności filmowo-festiwalowych.

Najważniejszym, artystycznym wydarzeniem wakacji będą oczywiście Dni Susza 2024, w ramach których odbędą się wzorem roku ubiegłego, aż 3 festiwale: IV Blender Art Festival, II Suski Zlot Ciężarówek oraz II Suski Festiwal Smaku.

Najwięcej emocji towarzyszy kolejnym, zagranicznym artystom – tym razem zgodnie z mottem „Blendera”, których jeszcze nigdy nie gościliśmy w Polsce i swoją przygodę z naszą ojczyzną zaczynają od Susza! Gwiazdą pierwszego dnia będzie zespół Felivers – wspaniała młodzież podbijająca sceny w całym kraju. Natomiast drugiego dnia, suską sceną festiwalową zawładnie urban blues z samego Downtown Chicago, ponieważ gwiazdami wieczoru będą Greg Guy - syn Buddy’iego Guy’a, Corey Denison, któremu na scenie towarzyszyć będzie Jaśko Bend oraz Leonardo Giuliani ze swoim włosko-brytyjskim zespołem.

Nie zabraknie również innych gwiazd, cały festiwal to aż 8, pełnowymiarowych koncertów. Podziwiać będziemy mogli również: Roland ‘n’ Gipsy Kings, Paweł Szymański Band, Amphinite, Nowakowski, Free Road.

W następnej kolejności zaprosimy na doroczne Dożynki Gminne. Wyśmienite święto plonów, które cieszy się ogromną sympatią u mieszkańców i odwiedzających turystów.

Na zakończenie, wczesną jesienią, podziwiać będziemy mogli twórczość lokalnych i rodzimych artystów. V Festiwal Suskiego Piękna, to czas i przestrzeń, którą oddany suszanom, żeby zaprezentowali swoje talenty.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Lektury na maturze z polskiego - Z nami zdasz egzamin. Sprawdź, co pamiętasz!

Pytanie 1 z 10
Co napisał Jan Parandowski?