Spore zainteresowanie akcją rozdawania drzew miododajnych w Iławie

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Iławie

Spore zainteresowanie akcją rozdawania drzew miododajnych w Iławie

2022-10-11 11:38

Pierwszego dnia II edycji akcji Sadzenia Drzew Miododajnych, na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Iławie rozdano około 700 drzew! Przy okazji prowadzono szeroko pojętą edukację na temat wpływu zadrzewień na środowisko naturalne i pszczoły. Organizatorem akcji jest Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie.

W Światowy Dzień Drzewa, który przypada 10 października przekazano mieszkańcom przy okazji akcji mnóstwo ciekawostek na temat przyrody, życia pszczół i ogromnej roli drzew i łąk kwietnych dla nas wszystkich. Drzewa jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze – 1 hektar lasu liściastego może wyprodukować 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie dla ponad 2500 ludzi! Do dyspozycji odwiedzających były trzy stoiska:

  • przygotowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, gdzie m.in. wydawane były sadzonki drzew miododajnych,
  • zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie
  • Stowarzyszenia Dzika Iława.

Na stoiskach można było zapoznać się z ciekawostkami z życia pszczół, a jest to jedna z najbardziej pożytecznych grup owadów, zarówno dla przyrody jak i dla ludzi. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Wszystkie one żywią się pokarmem kwiatowym, czyli pyłkiem i nektarem. Podczas akcji zachęcano do ochrony pszczół, wskazano kruchość ich życia. Udowodniono, że warto umieścić w swoim ogrodzie domki dla owadów. Wszystko to było i jest cenną lekcją przyrody dla każdego.

Stoiska odwiedzały przedszkola i szkoły, podopieczni instytucji oraz osoby prywatne. Dziś (11.10) akcja kontynuowana jest przy Zespole Szkół w Lubawie do godziny 14:00

Smerfy, Reksio, Pszczółka Maja - pamiętasz topowe BAJKI z LAT 90-TYCH?

Pytanie 1 z 13
Smerfy. Kto jest autorem pierwowzoru komiksu?
Parada Psów Adoptowanych 2022 w Bydgoszczy

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!