kupalnocka3

i

Autor: W Kręgu/Szalone Ujęcia zdjęcie ilustracyjne

Sobótka w Ławicach i Kupalnocka w Iławie. To już w ten weekend!

2022-06-23 12:11

Stowarzyszenie W Kręgu zachęca do uczestnictwa w odtworzeniu starodawnych obrzędów związanych z przesileniem i Nocą Kupały.

Pierwsza okazja do obserwacji jak kiedyś wyglądały obchody Słowiańskich świąt już w piątek 24.06 w Ławicach pod Iławą od 17:30 przy Świetlicy Wiejskiej. Tutaj Sobótka w Ławicach, czyli będzie wicie wianków, legendy, a także konkurs na najładniejszy wianek z nagrodami

sobotka w lawicach

i

Autor: W Kręgu

Kolejne święto i obrzędy będzie można obserwować, a nawet w niektórych czynnościach wziąć udział podczas Iławskiej Kupalnocki na Wyspie Młyńskiej, to w niedzielę 26.06.

O 17:00 rozpalimy nasze coroczne ognie! Podobnie jak w latach minionych - charakter imprezy pozostaje w formie między-pokoleniowego pikniku. W tym roku na uczestników oprócz ogniska i słowiańskiej biesiady czekać będą tradycyjne warsztaty sztuki ludowej - mówi Emrys Kosek. Specjalnie na życzenie wielu Iławian na Wyspie rozłoży swoje motankowe koce Kama i zaprosi do wspólnego tworzenia słowiańskich lalek. Będą ziarnuszki, zadanice i wiele innych fajnych Bab.

Mowa o spotkaniu z tradycją, więc nie byłoby Kupalnocki bez wianków - których warsztaty wyplatania poprowadzi Julia - nie bez powodu nazywana regionalną "królową" w tej dziedzinie.

Wśród naszych członków mamy wielu artystów i zamierzamy się nimi chwalić. Na uwagę szczególną zasługuje nasz projekt "Kamienie Przodków", czyli ręcznie kute w kamieniach polnych symbole i rzeźby. Projekt koordynuje i w całości wykonuje Marcin, artysta-rzeźbiarz, a prywatnie prawdziwy slowiański żerca - zapraszają organizatorzy. Będzie strawa dla oczu, ducha i brzucha... ale również dla ucha, a to za sprawą Xymeny, która zaczaruje Was brzmieniem starodawnych bębnów, a jeśli zbierze się kilku bębniarzy - utworzymy prawdziwy KRĄG bębnów. Więc jeśli macie - zabierajcie ze sobą jakiekolwiek instrumenty. Niech żyje spontaniczność! Zapraszamy! Spędźmy wspólnie ten wieczór, odkrywając nasze wspólne korzenie. Bądźmy blisko natury i bliżej siebie.

Na wydarzeniu pojawi się prawdziwy i jedyny w Polsce Druid z OBOD (Order of Bards, Ovates & Druids). Emrys jako lokalny opiekun legend i tradycji opowie o istocie świętowania Letniego Przesilenia, o wartości jej obchodów i czym tak właściwie jest Kupalnocka, Sobótka, Noc Świętojańska. Ogień i biesiada sprzyja rozmowie, więc chętnie odpowie też na Wasze pytania.

Wydarzenie ma charakter OTWARTY i jest całkowicie DARMOWE. Uczestnicy będą mogli swoje lalki i wianki zabrać do domów.

Po warsztatach wianków - rozpalone zostaną pochodnie i w asyście bębnów i dźwięku rogu zaprosimy chętnych do wspólnego wrzucenia wianków do wody.

Jak wyglądały Obchody Nocy Kupały w Olsztynie zobaczysz TUTAJ i TUTAJ

kupalnocka

i

Autor: W Kręgu/Szalone Ujęcia Stowarzyszenie W Kręgu zaprasza na wydarzenia
kupalnocka2

i

Autor: W Kręgu Link: Link do wydarzenia
w kregu wydartzenia

i

Autor: W Kręgu