Policja

i

Autor: Materiały prasowe Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

BEZPIECZEŃSTWO

Siedem kolizji na drogach powiatu. Pijani kierowcy nadal są plagą

2023-08-29 16:02

Policjanci podsumowali miniony weekend. Od piątku do niedzieli na drogach powiatu iławskiego doszło do 7 kolizji, nie odnotowano natomiast żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze kontrolowali stan trzeźwości kierujących i wyeliminowali z ruchu 2 nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pomimo tego, że wcześniej spożywali alkohol.

Funkcjonariusze iławskiej policji przez cały czas prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szczególną uwagę zwracają na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy w terenie zabudowanym oraz stan trzeźwości uczestników ruchu drogowego.

- Jednak  wysoka grzywna, utrata uprawnień do kierowania,  a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań, kiedy jadą pojazdem. Policjanci,  wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego, stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg nie mają taryfy ulgowej - mówi st. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka iławskiej policji.

Od piątku (25.08.2023 r.) do niedzieli (27.08.2023 r.) policjanci ruchu drogowego ujawnili 88 wykroczeń popełnionych przez kierujących na drogach, z których 67 dotyczyło  przekraczania dozwolonej prędkości.

Aż 88 wykroczeń

Jeden z kierowców stracił prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zbudowanym o ponad 50 km/h. Został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (27.08.2023 r.) w Chełmżycy. 29-latek jechał volvo przez teren zabudowany, mając na liczniku 101 km/h, przekraczając tym samym dozwoloną tu prędkość o 51 km/h. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące, został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł, a jego konto został obciążone punktami karnymi.  

Funkcjonariusze wyeliminowali  też z ruchu 2 kierowców, którzy prowadzili po alkoholu. W niedzielę (27.08.2023 r.) tuż przed południem policjanci z Susza zatrzymali do kontroli drogowej kierującego bmw, który jechał bez włączonych świateł mijania. Badanie stanu trzeźwości 30-latka wykazało, że wsiadł on za kierownicę w stanie po użyciu alkoholu mając 0,23 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo  jazdy.

Mandaty na 2.500 zł

Również w niedzielę ok. godz. 19:00 policjanci zostali poinformowaniu o prawdopodobnym zasłabnięciu rowerzysty w miejscowości Rudzienice. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze oraz służby ratownicze, a podczas czynności okazało się, że 67-latek nie wymaga hospitalizacji, jest natomiast pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że  jechał on rowerem, mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę. Za swoją nieodpowiedzialność poniesie surowe konsekwencje finansowe – został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Podczas tego weekendu funkcjonariusze pracowali na miejscu 7 kolizji drogowych, nie odnotowano żadnego wypadku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

VII Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka

QUIZ. Czy pamiętasz ten slang z czasów PRL? Tak wtedy mówiła młodzież!

Pytanie 1 z 10
1. „Cinkciarz” to: