Niewybuchy na budowie obwodnicy w Kurzętniku

i

Autor: KWP Olsztyn

Saperzy w Kurzętniku. Niezły arsenał na budowie obwodnicy!

2020-02-13 13:50

Podczas prowadzonej gigantycznej inwestycji - budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego, robotnicy natknęli się na niewybuchy. Dziś (13.02) saperzy dotarli na miejsce i zajęli się neutralizacją pozostałości wojny. Okazało się, że ziemia skrywała nie kilka pocisków a pokaźny arsenał!

W środę (12.02.2020) oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim odebrał informację o niewybuchach, które miały znajdować się na terenie Kurzętnika. Na miejsce pojechał patrol policji wraz z funkcjonariuszem nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie. Na nietypowe znalezisko natrafili pracownicy prowadzący tam prace drogowe.

Do czasu zabrania pocisków przez patrol saperski miejsce to było zabezpieczone przez policjantów. W czwartek patrol rozminowania zabezpieczył niewybuchy. W sumie odnaleziono tam 26 pocisków artyleryjskich i 4 zapalniki. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczyli niewybuchy, aby w bezpiecznych warunkach je zneutralizować.

Policja przypomina:

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.