Ruszyły cztery stoki z wyciągami narciarskimi w warmińsko-mazurskim

i

Autor: pexels narciarz

sporty zimowe

Ruszyły cztery stoki z wyciągami narciarskimi w warmińsko-mazurskim

2024-01-16 14:57

W woj. warmińsko-mazurskim uruchomiono cztery stoki zjazdowe: w Kurzętniku, Mrągowie, Okrągłem i Gołdapi. Wszystkie stoki są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i działają na nich wyciągi.

Na Mazurach najwyższą góra, na której działają wyciągi narciarskie jest Piękna Góra na przedmieściach Gołdapi. Długość trasy zjazdowej ma tu 650 m. (dla początkujących to 200 metrów). W Mrągowie długość zjazdu ma - w zależności od trasy 350-400 metrów. Podobnej długości trasa zjazdowa znajduje się we wsi Okrągłe w gminie Wydminy.

W Kurzętniku (na granicy z woj. kujawsko-pomorskim) są 3 trasy zjazdowe o łącznej długości 2,5 km.

W ostatnich dwóch latach zim nie było, więc uruchamialiśmy Górę dosłownie na kilka dni. Teraz mamy nadzieję, że co najmniej w czasie ferii dla woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego warunki pogodowe pozwolą na korzystanie ze zjazdów - powiedział PAP Paweł Paśnikowski z Góry Czterech Wiatrów w Mrągowie.

Wszystkie trasy zjazdowe na Mazurach są sztucznie naśnieżane i ratrakowane, na każdej działają też wyciąg narciarskie. "Ale pada też śnieg, więc mamy nadzieję, że wreszcie będzie na Mazurach sezon narciarski" - dodał Paśnikowksi.

Przedstawiciel Pięknej Góry w Gołdapi powiedział, że panujące ostatnio wysokie mrozy pozwoliły wyprodukować na tym stoku ponad pół metra śniegu.

To nam co najmniej na miesiąc starczy. Poza tym i u nas pada z nieba więc mamy nadzieję, że ludzie przyjadą, zwłaszcza, że zaczynają się ferie - powiedział PAP przedstawiciel tego ośrodka.

W każdym z ośrodków narciarskich w warmińsko-mazurskim działają wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki dla początkujących. Przy stokach są też punktu gastronomiczne. Przedstawiciele ośrodków narciarskich na Mazurach od lat podkreślają, że trasy zjazdowe są w tym regionie "w sam raz", a na stokach nie ma takich tłumów, jak w górach. Nie bez znaczenia w ich ocenie jest też to, że na Mazurach jest taniej, niż na południu kraju.

Szczegóły dotyczące godzin otwarcia stoków znajdują się w mediach społecznościowych każdego z ośrodków narciarskich.

Od poniedziałku ferie zaczęły się m.in. w woj. mazowieckim, a w warmińsko-mazurskim ferie rozpoczną się 22 stycznia.