Rowerowe połączenie Podleśnego z centrum Iławy. Są dwa warianty!

2020-10-20 10:14

Szybko, bezpiecznie i ekologicznie z os. Podleśnego do centrum miasta. Taki cel przyświeca burmistrzowi Iławy podczas tworzenia koncepcji ścieżki rowerowej łączącej te dwa rejony. Jednocześnie w planach są kolejne łączące miasto z pobliskimi miejscowościami. Na ESKA IŁAWA sprawdzamy zaawansowanie prac nad drogami dla rowerzystów.

Jak podkreślają władze miasta mamy wiele ścieżek rowerowych, z których korzystają mieszkańcy i które doceniają turyści. Białym punktem na mapie (bez ścieżki) jest droga z os. Podleśnego oraz XXX-lecia do centrum miasta.

-Chcę to zmienić, dlatego analizujemy możliwości utworzenia takiej trasy. Czeka nas bardzo dużo pracy, gdyż odcinek ten jest bardzo wąski i mocno zabudowany. Przygotowywany projekt ścieżki rowerowej jest dużym wyzwaniem, ale powinien usatysfakcjonować mieszkańców – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Obecnie analizowane są dwa warianty inwestycji, która ma mieć długość ok. 700 metrów i połączyć osiedle Podleśne z ul. Sobieskiego.

  1. Zakłada budowę w formie ciągu pieszo-rowerowego bez konieczności ingerencji w działki przylegające do pasa drogowego.
  2. Budowa osobnej ścieżki oraz chodnika, co wymagałoby przebudowę jezdni i w konsekwencji jej zwężenie.

Iława jest doceniana wśród miłośników rowerowych podróży ze względu na walory przyrodnicze i turystyczne, do których można dotrzeć na dwóch kółkach. Mniej zanieczyszczeń, popularyzacja zdrowego trybu życia, mniejszy ruch samochodów w centrum miasta to tylko niektóre plusy. Korzyści z dobrze przygotowanych tras rowerowych dostrzegło już wiele miast i regionów m.in. Wrocław, Gdańsk oraz bardzo popularny w ostatnich latach wschodni szlak Green Velo.

- Ważny dla nas jest głos naszych mieszkańców. To oni są głównie użytkownikami naszych tras rowerowych. Ciekawi nas, jak widzą rozwój transportu rowerowego, czy chętnie z niego korzystają, gdzie brakuje im ścieżek? Mając na uwadze te kwestie przystąpiliśmy do programu „Badanie Klimatu Rowerowego”, który dostarczy nam opinii na temat warunków korzystania z roweru w naszym mieście – dodaje burmistrz.

Czy zdałabyś test na kartę rowerową?

Pytanie 1 z 10
Droga dla rowerów to:

Będą dokańczane również inne trasy rowerowe

Urząd nie zapomina o połączeniu z trasami poza terenem miasta.

  • Ścieżka rowerowa w kierunku Szałkowa jest na etapie ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji.
  • Trasa łącząca Iławę z Wikielcem posiada dokumentację, a magistrat poszukuje możliwości finansowania jej budowy. W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych złożony został wniosek o wsparcie niniejszej inwestycji.
  • Gotowa jest dokumentacja na budowę ścieżki na terenie miasta w kierunku Radomna. Plan trasy poza jego granicami ma zostać opracowany przez Powiat Iławski.

Burmistrz planuje także przeprowadzenie audytu tras rowerowych w celu wyeliminowania błędnych oznakowań, sprawdzenia stanu ścieżek i oszacowania ewentualnych napraw, które były sygnalizowane przez użytkowników tras.

Wielkie szkolenie policjantów! Tak ćwiczyli jazdę BMW