pies wściekły

i

Autor: pexels Psy kradły rzeczy sąsiadom, nie miały szczepień. Grzywna dla mieszkańca gminy Zalewo

kroniki policyjne

Psy kradły rzeczy sąsiadom, nie miały szczepień. Grzywna dla mieszkańca gminy Zalewo

2023-10-24 11:44

53 – latek musi zapłacić grzywnę ponieważ będąc właścicielem psów, nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu swoich zwierząt oraz ich nie zaszczepił.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o biegających po wsi Sadławki (gmina Zalewo) psach. Funkcjonariusze pojechali na miejsce gdzie potwierdzili zgłoszenie.

Okazało się, że to nie pierwsza taka sytuacja kiedy czworonogi należące do 53 – latka wybiegają z posesji i biegają po wsi kradnąc różne przedmioty sąsiadom. W trakcie dalszych czynności okazało się, że psy nie tylko biegały luzem ale również nie posiadały aktualnych szczepień.

Właściciel psów za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt oraz za brak aktualnych szczepień usłyszał zarzuty. Decyzją sądu 53 – latek musi zapłacić grzywnę 300zł.

O zaistniałej sytuacji został również poinformowana Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Policja przypomina

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”

W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osoby dorosłej. Często zdarzają się również uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone. Zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).

Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:

„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Magiczne Bieszczady jesienią

Harry Potter QUIZ: Test z SUM-ów Eliksirów. Jak sobie poradzisz?

Pytanie 1 z 11
Co to jest "składnik standardowy"?