Przebadali mieszkańców warmińsko-mazurskiego pod kątem sportu. Ranking MultiSport Index 2022

i

Autor: MultiSport Index 2022 zdjęcie ilustracyjne

Przebadali mieszkańców warmińsko-mazurskiego pod kątem sportu. Ranking MultiSport Index 2022

2022-05-25 13:31

Tylko 69 proc. mieszkańców warmińsko-mazurskiego deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej przynajmniej raz w miesiącu. To rezultat niewiele lepszy, niż w przypadku ogółu społeczeństwa – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022. Znamy najchętniej wybierane aktywności oraz najaktywniejsze grupy społeczne! Szczegóły w artykule.

Jak wynika z badania MultiSport Index 2022, 69 proc. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego podejmuje obecnie aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. To wynik lepszy tylko o 4 p.p. względem średniej ogólnopolskiej, który plasuje warmińsko-mazurskie na 6. miejscu w zestawieniu najbardziej aktywnych fizycznie województw. Choć jesteśmy bardziej aktywni, niż średnio Polacy w całym kraju, wciąż 22 proc. aktywnych mieszkańców naszego województwa nie jest zadowolonych z częstotliwości podejmowania aktywności fizycznej i przyznaje, że chciałaby ruszać się częściej.

Aktywność fizyczna głównie dla wsparcia psychiki

Przed wybuchem pandemii największym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego – taką motywację zgłaszało aż 47 proc. aktywnych fizycznie Polaków. W pierwszym roku pandemii nastąpiła zmiana z powodu nadmiernego stresu, problemów z kręgosłupem czy też wzrostu masy ciała – wtedy też wszystkie motywacje dotyczące zdrowia (23 proc.), samopoczucia (24 proc.) i sylwetki (23 proc.) stały się równie istotne w kontekście aktywności.

Dziś, wraz z rosnącą skalą problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, aktywność fizyczna staje się ważnym elementem dbania o dobrostan mentalny już dla 42 proc. Polaków. Zaskakuje, że tylko 14 proc. aktywnych mieszkańców naszego województwa podziela ten punkt widzenia. W aktywności widzimy przede wszystkim działanie na rzecz ogólnego zdrowia (46 proc.). Na Warmii i Mazurach lepszy wygląd, czy poprawa sylwetki dalej mają istotne znaczenie – 20 proc. aktywnych mieszkańców uznaje je za główną motywację do podejmowania aktywności fizycznej.

O tym, że pomaga ona w poprawie lub utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej przekonanych jest już 8 na 10 mieszkańców województwa. Doceniamy też ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej (93 proc. wskazań). Niestety, choć zauważamy korzystny wpływ sportu na zdrowie, wciąż ćwiczymy za mało.

Z danych MultiSport Index 2022 wynika bowiem, że zaledwie dwóch na pięciu (41 proc.) dorosłych Polaków wypełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, podejmując co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu.

Sytuacja w naszym województwie prezentuje się nieco lepiej, bowiem zalecenia WHO realizuje tylko 54 proc. dorosłych mieszkańców w wieku od 18 do 64 lat.

– Jest to niepokojący wynik, tym bardziej że nie możemy mieć pewności czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność jest aktywności nierówna. Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na dwóch nogach lub dwóch „kółkach”

Preferencje mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego w kwestii rodzaju aktywności są podobne do wyborów ogółu Polaków. Lokalni, aktywni respondenci, podobnie jak w całej Polsce, najczęściej decydują się na:

  • spacery (39 proc.)
  • jeździć na rowerze (32 proc.)
  • gimnastykę (18 proc.)
  • pływanie (15 proc.)
  • bieganie (13 proc)

Popularyzator sportu – lekarze, rodzina i pracodawcy

Za popularyzatorów aktywności fizycznej wśród Polaków uważa się przede wszystkim sportowców, lekarzy oraz osoby z najbliższego otoczenia. 7 proc. mieszkańców województwa wskazuje, że na popularyzację aktywności fizycznej mają wpływ pracodawcy, oferujący benefity pozapłacowe z zakresu sportu i rekreacji, takie jak np. karta MultiSport.

Badanie wykazało także, jak istotne znaczenie dla częstotliwości i regularności ruchu mają oferowane przez pracodawców karty sportowe.

– Obecnie w Polsce z karty MultiSport korzysta już 940 tys. osób. Z badań wiemy, że 91 proc. jej użytkowników traktuje ten benefit jako ważny punkt w ofercie zatrudnienia. Ma ona też realny wpływ na poziom podejmowanej aktywności fizycznej – 99 proc. naszych użytkowników jest aktywnych fizycznie przynamniej raz w miesiącu, co stanowi wzrost o 34 punkty procentowe w porównaniu do poziomu aktywności fizycznej ogółu społeczeństwa. Korzyści z promocji aktywności fizycznej za pośrednictwem karty sportowej są obustronne – systematyczne ćwiczenia mają korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną, przyczyniają się także do zwiększenia produktywności, polepszenia koncentracji i zaangażowania pracowników, a w konsekwencji wpływają pozytywnie na organizację i jej wyniki, zmniejszając liczbę zwolnień lekarskich oraz rotację pracowników – podsumowuje Emilia Rogalewicz, członek Zarządu Benefit Systems.

MultiSport Index to cykliczne badanie aktywności fizycznej i stylu życia Polaków prowadzone od 2017 roku. MultiSport Index 2022 przeprowadzone zostało na zlecenie Benefit Systems przez Kantar przy współpracy z firmą badawczą Minds&Roses, z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI). Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej, losowej próbie 1 400 Polaków powyżej 18. roku życia.

sport w w-m grafika

i

Autor: MultiSport Index 2022

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Nie mają nawet miliona mieszkańców. Ile wiesz o tych państwach?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co jest stolicą Czarnogóry?
Pędził ponad 200 km/h, bo spieszył się po kwiaty dla mamy

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!