we mgle banner

i

Autor: mat organizatora

pogadanki

Porozmawiaj o "mgle" w życiu iławskiej młodzieży

2023-05-09 7:55

18 maja 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii Jeziorak odbędzie się spotkanie pn. „We mgle” – z iławską młodzieżą szkół średnich w „Strefie dialogu” MBP Iława.

Komenda Główna Policji w styczniu 2023 zarejestrowała 148 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Jednakże zgłoszeń było znacznie więcej, aż 3244, w 856 interwencji, dotyczyło właśnie bezpośredniego zamachu na własne życie (a nie np. myśli samobójczych)... W 2022 r. w warmińsko – mazurskim odnotowano 83 próby samobójcze i 11 samobójstw.

Dzieci mówią o strachu przed kolejnym dniem, o hejcie, o samotności, poczuciu wyobcowania, przemocy, czy presji. W wyniku poczucia bezradności i bezsilności nie mówią już nic... Milczą...

Dajmy im głos. Zapytajmy o zdanie. Porozmawiajmy... bo trzeba rozmawiać. Miejmy odwagę. Wiele dzieci w Polsce mówi o strachu przed każdym kolejnym dniem. Według Policji głównymi przyczynami są zaburzenia psychiczne, kłopoty w domu i mobbing w szkole. Wzrost zachowań suicydalnych szacuje się o ponad 150 %. Skala zjawiska budzi niepokój.

Polscy rodzice nie dostrzegają smutku i poczucia samotności u własnych dzieci. Nie zauważają też ich zadowolenia z siebie, zaś rodzicom młodzieży ze szkół średnich wydaje się, że ich podopieczni częściej są w dobrym nastroju niż są w rzeczywistości. Zlecone przez Rzecznika Praw Dziecka ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży wykazało znaczne rozbieżności w ocenach kondycji psychicznej między młodym pokoleniem, a ich opiekunami.

Raport Wojciechowskiej

Nie tak dawno ukazał się raport fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, który jasno potwierdza, że w głowach młodych osób wiele się dzieje i są zostawieni sami sobie. Wyniki badania MŁODE GŁOWY ujawniają dramatycznie niski poziom samooceny dzieci i młodzieży w Polsce. 65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna, 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, 31,6% uczniów nie lubi siebie, a 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych.

Przyjdź na spotkanie w Iławie

Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie, zaprosili do dyskusji młodzież szkół średnich, psychiatrę Dagmarę Omieczyńską – Nastaj, psychologów – Joannę Bakaluk i Jakuba Chejnę.

Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele Koła Naukowego Suicydologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego na czele z opiekunem dr. Andrzejem Gawlińskim, którzy przedstawią wykład w temacie spotkania. Moderatorem spotkania będzie mjr Magdalena Socha specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie.

Będziemy dyskutować o trudnych emocjach, o zagrożeniu samotnością i poczuciu odrzucenia. O smutku, który może prowadzić do depresji, a w konsekwencji do chęci podjęcia próby samobójczej.

  • Z czym mierzymy się w dzisiejszym świecie... O potrzebach, o lękach, o oczekiwaniach...
  • Co czujemy? Czego staramy się nie okazywać?
  • Co jest proste, a co trudne? Skąd czerpiemy siłę? Gdzie znaleźć pomoc i wsparcie.

Wspólnie porozmawiamy między innymi o tych tematach. Organizatorzy zapraszają na spotkanie. 18 maja 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii Jeziorak

Wspólnie znajdziemy drogę.

we mgle plakat

i

Autor: mat organizatora

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Otwarcie pierwszego sklepu Woolworth w Polsce

Czy rozpoznasz polskie miasta po ich atrakcjach?

Pytanie 1 z 10
Na początek tradycyjnie rozgrzewka - to miejsce musicie kojarzyć! Gdzie znajduje się ten obiekt?
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie