policja

"Pociąg Specjalny" - ćwiczenia policji w Iławie

2023-10-27 9:58

Trwają rozgrywki piłkarskie. Na mecze kilka razy w tygodniu wyjeżdżają kilkusetosobowe grupy kibiców. Dlatego funkcjonariusze, którzy zabezpieczają ich przejazdy uczestniczyli w policyjnych ćwiczeniach pod nazwą „Pociąg Specjalny”, które odbyły się w okolicach stacji kolejowej Iława Główna.

Skuteczne zabezpieczenie przejazdów kibiców, zależy między innymi od szkoleń i umiejętności, szczególnie w pododdziałach zwartych Policji. Kolejny raz okolice dworca kolejowego Iława Główna stały się na kilka godzin areną ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których pod okiem mł. insp. Rafała Żubertowskiego Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Iławie, przedstawicieli Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz dowództwa NPP KMP w Elblągu ćwiczyło 125 funkcjonariuszy.

Byli to policjanci z Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie, Kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji KMP w Olsztynie oraz III Kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji, w skład której wchodzą - KPP Działdowo, KPP Nidzica, KPP Ostróda, KPP Nowe Miasto Lubawskie, KPP Iława na czele z dowódcą kom. Robertem Mazurowskim.

Funkcjonariusze  wyposażeni w specjalistyczny sprzęt niezbędny do działań podejmowanych w sytuacji zakłócenia porządku publicznego uczyli się współdziałania plutonów Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie jak i Nieetatowych Pododdziałów Policji podczas zbiorowych zakłóceń ładu i porządku publicznego na dworcu bądź w pociągu. Do ćwiczeń włączył się także Oddział Warmińsko – Mazurski POLREGIO S.A. z siedzibą w Olsztynie.

Co może się wydarzyć podczas takiego przejazdu?

Z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się policjanci zabezpieczający trasę przejazdu? Jak opanować tłum i zniwelować niebezpieczeństwo kiedy kibice próbują opuścić pociąg? W jaki sposób koordynować działania, aby nie ucierpiały osoby postronne? 

Właśnie takie założenia przyjęto na potrzeby policyjnych ćwiczeń, które odbyły się w okolicach  stacji kolejowej Iława Główna w ramach przygotowań do kolejnych przejazdów kibiców. Choć to ćwiczenia, uczestniczący w nich funkcjonariusze działali tak, jakby mieli do czynienia z prawdziwą sytuacją – brali pod uwagę różne warianty zdarzeń i przewidywali różne skutki zachowań agresywnych pseudokibiców, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo innych pasażerów, którzy znaleźli się w pociągu.  

Ćwiczenia odbyły się w ramach podnoszenia kwalifikacji i umiejętności policjantów, którzy podczas każdego przejazdu kibiców  dbają o bezpieczeństwo osób przebywających na dworcach  kolejowych czy pociągach. Dla dowództwa była to okazja do przećwiczenia różnych wariantów działań i koordynacji pracy policjantów.

Tego typu ćwiczenia mają na celu zapewnienie maksymalnego profesjonalizmu i skuteczności podczas wykonywania realnych zadań służbowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Rockowe piosenki na Halloween

Jak dobrze znasz historię naszego kraju? Tę wiedzę powinien posiadać każdy Polak [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Kto był pierwszym królem Polski?