samochody rajd miasto

i

Autor: jose carlos cavaleiro - Pixabay Pierwszy Iławski Rajd Samochodowy JEZIORAK - Razem dla Autyzmu

Pierwszy Iławski Rajd Samochodowy JEZIORAK - Razem dla Autyzmu już w lipcu [AUDIO]

2021-06-25 13:18

Takiej imprezy jeszcze (nie tylko w Iławie) nie było. Nie tylko, nie ścigano się samochodami rajdowymi po iławskich ulicach, ale jak zapewniają organizatorzy nigdy nie łączono tego typu wydarzeń w kraju z autyzmem.

LUBAWSKI KLUB RAJDOWY i Monika Smolińska zapraszają na pierwszy, Iławski Rajd Samochodowy "JEZIORAK" Razem Dla Autyzmu pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iława. Impreza jest aktem wsparcia i solidarności z osobami żyjącymi ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Kwiecień był miesiącem poświęconym ludziom cierpiącym na różne objawy spektrum autyzmu. Niestety przez pandemię nie mogły odbyć się coroczne obchody w Iławie z takim rozmachem jak zaplanowano. Teraz organizatorzy chcą nadrobić "zrobienie hałasu" o ważnym temacie jakim jest autyzm.

- Sporo się mówi o autyzmie u dzieci, w zasadzie ludzie już widząc nietypowo zachowujące się dziecko podejrzewają, że może na to cierpieć, niestety brakuje nam wyobraźni, że również autyzm dotyka dorosłych. Tą imprezą chcemy dobitnie dać znać, że nie zapominamy zarówno o dzieciach jak i dorosłych ze spektrum autyzmu. Oprócz rajdu rozstawione będą między innymi stoiska, na których będziemy edukować mieszkańców w tej sprawie. Pojawi się m.in. Iławska Grupa Ratownictwa i przedstawiciele różnych stowarzyszeń, którzy pokażą, że w tych środowiskach autystycy też się mogą odnaleźć. Jeśli chodzi o więźniów, to jak informują funkcjonariusze służby więziennej, wielu skazanych wpadło w konflikt z prawem właśnie przez niezdjagnozowanie autyzmu na czas, zanim przez dolegliwości autystyczne zeszli na złą drogę - mówi Monika Smolińska, organizator wydarzenia.

Będzie niebiesko i będzie głośno!

Wyścigi samochodów rajdowych ulicami Iławy będą bez wątpienia głośne, to przekorne wydarzenie, bo u osób autystycznych głośne dźwięki odblokowują niepożądane zachowania. Ale jak zapewniają organizatorzy ta przekorność charakteru imprezy jest właśnie celowa.

Dodatkowo podczas imprezy towarzyszącej będą m.in. zabawy z animatorką, podnośnik strażacki z Lubawy, bogate stoisko Zakładu Karnego w Iławie łącznie z autem do przewozu skazanych, z cogodzinnym pokazem tresury psa pracującego w ZK. Medycy będą uczyć pierwszej pomocy, a PSP Iława wystawi się z promocją grupy płetwonurków.

Przygotowywane są dwa asfaltowe OS-y w centrum Iławy, dwa widowiskowe sprinty.

PROGRAM IMPREZY 4 lipca 2021:

  • 9'-13' start Rajdu od ulicy Kopernika do Ronda przy DaGrasso
  • 11'-16' event na parkingu przy sądzie Rejonowym, w przerwie technicznej odbędą się zaawansowane pokazy ratownictwa
  • 13' do 14' przerwa techniczna
  • 14'-18' drugi etap na parkingu przy targowisku miejskim

Godziny lekko mogą ulec zmianie, wszystko zależy od pogody i czasu pokonywania odcinków przez rajdowców.

Na imprezę zaprasza Mikołaj Sokół, który jest dziennikarzem specjalizującym się w wyścigach rajdowych oraz Formuły 1:

Posłuchaj więcej: O wydarzeniu Iławski Rajd Samochodowy JEZIORAK - Razem dla Autyzmu - Monika Smolińska
rajd jeziorak autyzm plakat

i

Autor: mat organizatora

QUIZ. Jak dobrze znasz samochody filmowe?

Pytanie 1 z 14
Jakie auto było najbardziej pożądanym towarem w filmie "60 sekund” z 2000 roku?
Trąba powietrzna zerwała dachy w Librantowej koło Nowego Sącza