Pierwsze kroki do stworzenia muzeum w zabytkowej willi-tytulowe

i

Autor: djk

Pierwsze kroki do stworzenia muzeum w zabytkowej willi [AUDIO]

2020-03-04 15:16

O potrzebie stworzenia muzeum w Iławie mówi się od lat. Teraz władze miasta przechodzą od słów do czynów.

Na ostatniej sesji rady miejskiej zdecydowano o przeznaczeniu pieniędzy na pierwsze kroki, które doprowadzą do utworzenia muzeum w Iławie.

Zabezpieczono w miejskim budżecie pierwsze środki na badania architektoniczno-konserwatorskie budynku przy ul. Mazurskiej 2. Badania te staną się wytycznymi do opracowania dokumentacji projektowo-konserwatorskiej, na podstawie której będzie można wykonać ewentualne roboty budowlane. Budynek i jego otoczenie objęte są opieką konserwatorską, a co za tym idzie wszelkie prace muszą być nadzorowane przez Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - czytamy na stronie urzędu miasta.

Willa przy Mazurskiej na muzeum Iławy

i

Autor: Urząd Miasta Iława
Willa przy Mazurskiej na muzeum Iławy

i

Autor: Urząd Miasta Iława

Więcej szczegółów o planach stworzenia prawdziwego muzeum w Iławie, zdradza nam twórca Internetowego Muzeum Iławy, regionalista oraz przewodniczący iławskiej Rady Miasta - Michał Młotek:

- Tu nie chodzi o obiekt gdzie będą gabloty czy eksponaty. Bardziej myślimy o muzeum, które byłoby naszpikowane elektroniką i multimediami, tak jak wyglądają po prostu współczesne muzea. Chodzi o to by było ono atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców ale przede wszystkim turystów. Robimy nową atrakcję, której w Iławie nie ma i ma zachęcać do odwiedzin w naszym mieście. ... - Myślimy o willi przy ulicy Mazurskiej, przeznaczyliśmy na badania i ekspertyzy 30tys zł, to są niewielkie pieniądze. Do uruchomienia muzeum będą potrzebne o wiele większe środki zewnętrzne. ... Każdego miesiąca bez muzeum przepadają nam nowe znaleziska, które musimy przekazywać do okolicznych muzeów, nie chcemy już sobie dalej na to pozwalać.

Posłuchaj dłuższej wypowiedzi:

Michał Młotek - twórca Internetowego Muzeum Iławy

i

Autor: Wiesław Raczkowski
Michał Młotek o pierwszych krokach w kierunku utworzenia w Iławie muzeum