Otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego [ZDJĘCIA]

2022-12-19 10:00

W tym tygodniu planujemy otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie) w ciągu drogi krajowej nr 15 - poinformował PAP rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki. Budowa trasy o długości ponad 17 km trwała od wiosny 2019 r.

Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA obwodnica zostanie udostępniona kierowcom w tym tygodniu. Jak przypomniał, budowa przedłużyła się ze względu na osuwisko w okolicach Kurzętnika.

Był to poważny problem geologiczny, który wymagał prac związanych m.in. z dodatkowym odwodnieniem i wzmocnieniem gruntu, a także zmian w dokumentacji i uzyskania niezbędnych zezwoleń - wskazał.

Nowa obwodnica ma 17,7 km długości i omija Nowe Miasto Lubawskie od wschodu. Jest drogą klasy GP o przekroju 2 plus 1. Wybudowanych zostało 14 obiektów inżynierskich: dziewięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt i most nad rzeką Wel.

Umowę na realizację tego zadania w systemie "Projektuj i buduj" olsztyńska GDDKiA podpisała w lutym 2018 r., a wiosną 2019 r. rozpoczęły się prace budowlane. Wykonawcą robót wycenionych na około 318 mln zł było konsorcjum firm Porr S.A. z Warszawy (lider) i Porr Bau GmbH z Wiednia. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Według GDDKiA otwarcie obwodnicy skróci czas przejazdu i poprawi bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 15 poprzez zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów z pól i posesji oraz zmniejszenie liczby skrzyżowań. Pozwoli wyprowadzić z Nowego Miasta Lubawskiego ruch tranzytowy, który powoduje korki i utrudnia życie mieszkańcom.

AKTUALIZACJA

Otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego nastąpi w środę (21.12) o godzinie 10:00. Na skrzyżowaniu (rondzie) u zbiegu ul. Lidzbarskiej z obwodnicą.

Festiwal Czekolady w Rzeszowie

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O 10/10 można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Na start nie może być nic innego! Argentyna mistrzem świata w piłce nożnej. Messi i jego rodacy na ten tytuł czekali od...

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl