Ostatni hejnał Iławy na żywo z ratusza. Rozmowa z Agatą Otrębą

2021-08-30 13:27

Podczas wakacji można było podziwiać hejnał Iławy, nie jak przez cały rok odgrywany elektronicznie z głośników, a grany na żywo przez hejnalistkę, trębaczkę Agatę Otrębską. Chcecie się dowiedzieć o niej więcej? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

W każdą sobotę wakacji 2021 można było posłuchać odgrywanego na żywo hejnału z wieży Urzędu Miasta w Iławie. Był odgrywany przez hejnalistkę Agatę Otrębę.

Agata wywodzi się z uzdolnionej muzycznie rodziny, związanej również z iławską Młodzieżową Orkiestrą Dętą.

- Zaczęło się od tego, że moja mama tańczyła w orkiestrze dętej, ja z kolei znałam dyrygenta, pana Bogdana Olkowskiego - mówi Agata Otręba, hejnalistka. - Mój pierwszy instrument to była gitara, w wieku 11 lat, ale okazała się dla mnie za duża. Ale dopiero pewnego razu, po dodatkowych zajęciach z angielskiego, gdy pojechałam z mamą na noworoczny koncert orkiestry już z dyrygentem Rafałem Krauze, zakochałam się w muzyce orkiestry na dobre. Zapisałam się do orkiestry w 2015 roku, wahałam się między saksofonem a waltornią, ostatecznie stanęło na trąbce. Po wstąpieniu do orkiestry zaczęłam też naukę w szkole muzycznej.

Jak powiedziała nam Agata, choć ten instrument ma tylko trzy guziki, to gra na nim nie jest wcale taka łatwa.

Agata jest obecnie uczennicą trzeciej klasy szkoły średniej. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia, dostała się na II stopień ale planuje się przenieść do Gdańska i tam kontynuować naukę. Chce też zostać pedagogiem i uczyć muzyki innych.

Pomysł odgrywania hejnału na żywo zaproponował Agacie kapelmistrz orkiestry. W zamyśle miało być na zmianę trzech trębaczy, ale ostatecznie się wykruszyli z projektu i została tylko ona. Zapewnia, że jeśli będzie tylko taka opcja, z chęcią będzie grała hejnały Iławy na żywo również za rok.

Sonda
Uważasz, że wprowadzenie tablic rejestracyjnych na całe życie i możliwości tymczasowego wycofania pojazdu z ruchu to dobry pomysł?
Smolasty zamknął wakacje pod palmami! Zobaczcie występ w ESKA In The Sun!