kula kopernika

i

Autor: UMIG Kurzętnik

Odnowiono kulę Kopernika. Betonowy monument mocno nadgryzł ząb czasu

2020-12-02 14:15

Kula Kopernika to pomnik postawiony prawie pół wieku temu na zboczu zamkowej góry w Kurzętniku. Jest dobrze widoczny z drogi krajowej nr 15. Został oczywiście poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

Pomnik postawiony został w 1973 roku. Jest częścią Szlaku Kopernikowskiego. Stanął w 500 rocznicę urodzin astronoma. Według ustaleń historyków to właśnie przez Kurzętnik miał podróżować Kopernik z Torunia do zamku w Lubawie. Odwiedzał tam biskupa chełmińskiego, z którym się przyjaźnił.

Pomnik od lat był w fatalnym stanie - mówi Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik. - Wymagał gruntownej odnowy. Kula poszarzała, beton się kruszył, a w niektórych miejscach zaczęły pokazywać się pręty zbrojeniowe.

Pieniądze na odnowę pomnika udało się władzom gminy pozyskać z projektu „Łączy nas turystyka”. Była to suma 15 tysięcy złotych. Całkowity koszty przedsięwzięcia wyniósł 39 tysięcy złotych. Dzięki tej inwestycji pomnik wygląda teraz jak nowy. Dodatkowo powstało obok niego miejsce do wypoczynku dla turystów.

Święta - którą świąteczną piosenką jesteś? Sprawdź swój hit!

Pytanie 1 z 8
Świąteczny klimat zaczyna się u mnie ...
Wyrzucił na śmietnik olbrzymiego pająka w Dąbrowie Górniczej