kolumbarium

i

Autor: UM Iława

Od czerwca można rezerowować miejsca w iławskim kolumbarium

2022-05-18 15:19

Już wkrótce mieszkańcy Iławy będą mogli składać wnioski rezerwacyjne nisz w nowo wybudowanym kolumbarium na cmentarzu na ul. Piaskowej. Łącznie udostępnionych będzie 30 nisz, każda z nich pomieści 4 urny.

Wnioski kierowane do Burmistrza Miasta Iławy w formie papierowej  będzie można składać do kancelarii Urzędu Miasta Iławy (pok. 120 ) od 1 czerwca 2022 r. od godz. 7:15. Nisze będą przydzielane kolejno, począwszy od górnego rzędu, od strony lewej.

Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc liczy się data oraz godzina wpływu wniosku.Nisza to odpowiednik tradycyjnego grobu, w której znajdują się 4 miejsca na urny z prochami. Osoba, która chciałaby zarezerwować niszę w iławskim kolumbarium powinna złożyć wniosek (nie obowiązuje żaden wzór) do Burmistrza Miasta Iławy, który po pozytywnym rozpatrzeniu zobowiązuje rezerwującego do uiszczenia opłaty w wysokości 8000 zł. Za każdorazowe dołożenie urny ( max 4) obowiązuje opłata 500 zł. Pełen koszt za rezerwacji niszy z czterema urnami wynosi zatem 10.000 tys. zł. Dla porównania koszty związane z rezerwacją grobu i wykonania średniej wielkości pomnika to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Czym dokładnie jest kolumbarium? To zbiorowy grobowiec do pochówku pokremacyjnego. Składa się z nisz wykonanych w ścianie pamięci na cmentarzu. Nisza to odpowiednik tradycyjnego grobu, w której znajduje się kilka miejsc na urny z prochami.

Kolumbarium na cmentarzu na ul. Piaskowej w Iławie powstało  w odpowiedzi na potrzeby  mieszkańców Iławy, którzy coraz częściej wybierają kremację oraz pochówek prochów. Obiekt zaprojektowany w Iławie  tworzą dwa kamienne, wysokie na dwa metry skrzydła tworzące razem zaciszny zakątek. W każdym skrzydle jest 15 nisz mieszczących po 4 urny, co łącznie daje miejsce na 120 urn. Przed Kolumbarium bliscy będą mogli zapalić tradycyjnie znicze oraz złożyć  kwiaty. W pobliżu Kolumbarium powstało również Ossuarium - zbiorowa mogiła.

Tablice rejestracyjne w warmińsko-mazurskim

Pytanie 1 z 8
Jakie są tablice rejestracyjne z powiatu olsztyńskiego?
Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca