sp3 iława szkoła

i

Autor: WR

Nowy rok szkolny w iławskiej SP3. Dyrektor o przygotowaniach do pracy [AUDIO]

2020-08-30 7:00

To będzie dziwny i wyjątkowy rok szkolny. W obliczu pandemii, zapomnijcie o swobodnym przemieszczaniu się, uczeniu przedmiotów w różnych klasach, a nawet szybkim kończeniu dnia w murach szkoły. Nie będzie lekko zarówno uczniom jak i kadrze nauczycielskiej. Więcej już teraz na ilawa.eska.pl

Niestety nauka zdalna, którą zafundował uczniom i nauczycielom koronawirus na początku roku 2020, to dopiero początek zmian w systemie polskiej edukacji. Teraz placówki edukacyjne przygotowują się już do nauki w murach szkół i przedszkoli, będzie jeszcze dziwniej.

W zapomnienie idą przerwy pięciominutowe, swobodne przemieszczanie się między klasami, nawet po to żeby pójść na inną lekcję. Podłogi obklejone taśmami, podział szkół i uczniów na strefy, wszędzie większe odstępy i limity, w tym na stołówkach, szatniach czy świetlicach.

W niektórych szkołach nie będzie już tradycyjnych godzin lekcyjnych i jednego rozpoczęcia zajęć o godzinie ósmej. Nawet nie wszystkim będzie dane zobaczyć się na rozpoczęciu roku szkolnego, a w kolejne dni ze znajomymi z innych klas na przerwach, zwłaszcza z innego rocznika.

Reporter Eski Iława - Wiesław Raczkowski, odwiedził iławską podstawówkę numer trzy i dopytywał u dyrekcji o szczegóły zmian.

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP3

Nie będzie apeli, śpiewania, przemówień i wymieniania się wrażeniami z ziomkami po wakacjach.

- Rozpoczęcie roku szkolnego będzie wyglądało inaczej, bo na kilku poziomach szkoły. Takie w miarę normalne, uroczyste, jest przewidziane tylko dla klas pierwszych. Pozostali uczniowie spotkają się z wychowawcami w klasach i tam otrzymają całą masę instrukcji jak się poruszać po szkole i funkcjonować w tej nowej rzeczywistości - mówi Grażyna Stolarska, dyrektor iławskiej SP3.

Cały dzień w jednej klasie, zmieniać się będą nauczyciele

Do tej pory system znany z wychowania początkowego i klas 1-3 obejmie wszystkich. Uczniowie nie będą zmieniać klas, to nauczyciele różnych przedmiotów będą odwiedzać uczniów.

- Logistycznie jest to niezwykle trudne, ale teraz będzie to wyglądało tak, że uczniowie będą spędzać całe dni w jednej klasie, a nauczyciele będą przychodzić do różnych grup o danej godzinie. Jedyne odstępstwa dotyczą informatyki, W-F-u, Chemii, czyli tych zajęć, których nie da się zrealizować siłą rzeczy inaczej - mówi dyrektor SP3.

Bez krótkich przerw i dłużej w szkole

Wprowadzenie kilku zmian wiązało by się z koniecznością dodatkowego zatrudnienia nauczycieli, ale tych na rynku pracy trzeba już szukać ze świecą. Na chwilę obecną żadna z iławskich placówek nie wystąpiła o nauczanie zdalne klub hybrydowe, ale utrzymanie tego stanu rzeczy wcale nie jest pewne.

- Udało nam się pracę zorganizować tak, że uczniowie nieznacznie dłużej będą pracować w szkole. Ostatnia lekcja o 16:20, znikają dwie przerwy pięciominutowe, teraz będą dziesięciominutowe, ponieważ potrzebny jest dłuższy czas na odkażanie. Będą u nas trzy przerwy obiadowe i tu specjalny system korzystania ze stołówki - mówi Grażyna Stolarska.

Zakaz wejścia rodzicom i podział wejść dla uczniów

- Uruchamiamy aż cztery wejścia do szkoły, uczniowie otrzymają rozpisane to, które roczniki i klasy,, którędy mogą wchodzić. Rodzice nie będą mogli wchodzić na teren szkoły. Jeśli zajdzie potrzeba załatwienia jakieś sprawy, to tylko przez specjalne śluzy lub przez skrzynki podawcze przy wejściach. Z kolei wszyscy w tak zwanych strefach wspólnych, muszą mieć zasłonięte usta i nosy - mówi dyrektor SP3.

Na W-F-ie bez gier zespołowych

Jeśli z jakiegoś powodu nie lubiliście koszykówki, siatkówki, piłki nożnej - mamy dobre wieści. Wszystkie gry zespołowe znikają z podstawy programowej, ale spokojnie, laby na ruch nie będzie. Nauczyciele wychowania fizycznego obecnie stają na głowie (może nawet dosłownie), by stworzyć zamienniki zajęć sportowych i zapewnić ruch uczniom, którym dotlenienie po całych dniach siedzenia w jednej sali z pewnością się przyda.

- Mamy dograny dodatkowo harmonogram wyjść uczniów na miejski basen. Niestety w tym semestrze będą miały tam zajęcia tylko klasy szóste. Pozostałe klasy będą ćwiczyć na świeżym powietrzu i na terenie szkoły - zdradza nam dyrektor.

Zmieniony wygląd szkół i procedur

Dodatkowo w świetlicy, bibliotece i niektórych innych pomieszczeniach pojawią się osłony z plexi. Na podłogach pojawią się specjalne taśmy, dzięki którym uczniowie danych klas zostaną pokierowani do stref gdzie mogą przebywać w czasie przerw.

Uczniowie z nauczycielami będą wychodzić na boiska i przed szkołę na przerwach, a klasy będą w tym czasie wietrzone i odkażane.

- Mamy nadzieję, że uda nam się ten niezwykły rok szkolny przeżyć w miarę normalnie i bezpiecznie. Ale dużo zależy od wzajemnej współpracy ze strony rodziców i uczniów z nauczycielami i dyrekcją. My przygotowujemy się jak możemy do nowej rzeczywistości, ale prosimy o szczerość i współpracę. Niedopuszczalne jest przysyłanie do szkoły chorego dziecka, bo lekarzami nie jesteśmy i nie wiemy czy to przeziębienie, czy już koronawirus. Mamy co prawda procedurę na wypadek złego samopoczucia dzieci opracowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego, ale by zaoszczędzić wszystkim stresu proszę rodziców i uczniów o rozwagę oraz współpracę - mówi dyrektor Grażyna Stolarska.

Więcej o przygotowaniach iławskiej SP3 do nowego roku szkolnego posłuchacie w dłużej rozmowie naszego reportera, poniżej.

Posłuchaj całej rozmowy: Iławska SP3 przed nowym rokiem szkolnym - Grażyna Stolarska, dyrektor szkoły

W każdej szkole czy przedszkolu nowy rok szkolny i procedury będą wyglądały trochę inaczej.

Więcej o przygotowaniach iławskich placówek do nowego roku szkolnego już niebawem na ilawa.eska.pl oraz na antenie Eski Iława (89,0 FM) w wieczornym Magazynie Reporterów, który wraz z jesienną ramówką, od 31 sierpnia emitowany teraz będzie od poniedziałku do czwartku od godziny 21:30 oraz w soboty i niedziele 6:00-9:00.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Pokój dla studenta. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 99