kroniki policyjne

Niewybuch z okresu II Wojny Światowej na osiedlu w Iławie

2024-04-25 7:10

Niewybuchy odkrywane są podczas różnego rodzaju prac budowlanych czy w ogródku Tak też było na jednym z iławskich osiedli kiedy to mężczyzna podczas prac budowlanych znalazł niebezpieczny przedmiot. Mężczyzna świadomy był tego, że materiał wybuchowy niezależnie od daty produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest niebezpieczny.

We  wtorek (22.04.2024 r.) kilka minut po godzinie 16:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Iławie otrzymał zgłoszenie dotyczące ujawnienia niewybuchu podczas prac budowlanych. Na miejsce wysłano policjanta przeszkolonego z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz potwierdził, że we wskazanym miejscu znajduje się pocisk artyleryjski z zapalnikiem pochodzących  z okresu II wojny światowej. Na tej podstawie patrol policji dokonał zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu Saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim i podjęcia przez nich pocisku.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są materiały wybuchowe z czasów II Wojny Światowej, policja apeluje, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie przenosić tego typu znaleziska, jak również nie używać wobec niego żadnych narzędzi!

W takiej sytuacji należy o tym jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.  Odpowiednio przeszkolony funkcjonariusz  potwierdzi czy mamy do czynienia z niewybuchem, zabezpieczy miejsce zdarzenia i zawiadomi o tym patrol saperski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Ukraińcy nie mogą odebrać nowych paszportów w Polsce. "Dostałem informację, że są problemy techniczne"

Szybka powtórka do matury. Na te pytania musisz znać odpowiedź!

Pytanie 1 z 15
"Quo vadis", ta łacińska maksyma będąca także tytułem powieści Henryka Sienkiewicza oznacza: