dzik

i

Autor: pixabay.com

Nie tylko koronawirus. W powiat iławski uderza ASF

2020-12-11 14:54

Powiatowy lekarze weterynarii w Iławie wydał decyzję o wprowadzaniu w części powiatu iławskiego tzw. czerwonej strefy w związku z wystąpieniem przypadku ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Strefa obejmuje gminę i miasto Lubawa oraz część gm. Iława.

Przypadek ASF wykryto w gminie Lubawa, w pobliżu miejscowości Losy, u zabitej samicy dzika. Inny potwierdzony przypadek miał miejsce w miejscowości Surzyki Małe w gminie Małdyty w powiecie ostródzkim. To zaledwie kilka kilometrów od granicy powiatu iławskiego.

- W związku z nowymi przypadkami została rozszerzona granica obszaru objętego ograniczeniami tzw. czerwonej strefy - informuje Małgorzata Kalitowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie. - Teraz obejmuje teren miasta i gminy Lubawa, a także południową część gminy Iława. Znajdująca się na północy powiatu gmina Zalewo, w tzw. strefie czerwonej jest już od ponad roku. 

Hodowcy trzody chlewnej w czerwonej strefie są zobowiązani do stosowania się do szeregu zakazów i nakazów. Co ważne ASF nie jest groźne dla człowieka, prowadzi jednak do olbrzymich szkód w hodowlach trzody chlewnej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Te celebrytki nie wyglądają na swój wiek. Będziesz zaskoczony!

Pytanie 1 z 10
Ile lat ma Edyta Górniak?
Edyta Górniak
dr Małgorzata Bonikowska: Unia daje nam więcej niż tylko pieniądze [Super Raport]