Miasta partnerskie Iławy

Młodzież z Tholen odwiedziła Iławę

2023-05-16 9:11

Między 8-13 maja 2023 r. odbyła się wizyta młodzieży i nauczycieli ze szkoły Calvijn College w Tholen oraz członków Fundacji Iława-Tholen. To w ramach projektu uczniowskiego „Poznaj moje miasto i mój region-integracyjno-edukacyjna wymiana młodzieży Iława-Tholen 2022-2023”, który Calvijn College realizowała ze Szkołą Podstawową nr 3 w Iławie.

W wymianie wzięli udział uczniowie w wieku 13-15 lat. Koordynatorami projektu z SP 3 byli Paweł Leszek i Piotr Bryl oraz Beata Furmanek reprezentująca Urząd Miasta Iławy. Szkołę Calvijn College reprezentowała Lenneke Roggeveen i Servaas Brouwer. Przyjechali również członkowie Fundacji Iława - Tholen: Leanne Swarthoff oraz Bert Stolck. 

Celami projektu na poziomie współpracy miast było:

 • otwarcie nowej formuły w relacjach partnerskich Iławy i Tholen;
 • prezentacja walorów obu regionów i miast partnerskich z uwzględnieniem ich walorów turystycznych, historycznych i kulturalnych;
 • uczczenie obchodów Roku Kopernika na Warmii i Mazurach.

Do celów projektu na poziomie współpracy szkół należało:

 • wzbogacenie życia szkolnego poprzez współpracę międzynarodową;
 • rozwój umiejętności uczniów , takich jak współpraca, komunikacja i organizacja;
 • promocja szkół;
 • zapoznanie się z dorobkiem i działalnością Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, w ramach obchodów Roku Kopernika;
 • doskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim przez młodzież z obydwu państw;
 • zwrócenie uwagi na EKO problemy, z którymi spotykają się uczniowie obu szkół w codziennym życiu, przedstawienie dobrych praktyk.

W trakcie wymiany goście z Tholen poznawali Iławę i jej okolicę. Obydwie grupy integrowały się ze sobą poprzez udział we wspólnych grach, zabawach oraz warsztatach tematycznych. W programie wizyty nie zabrakło elementów podkreślających walory turystyczne Iławy i regionu.

W napiętym harmonogramie znalazło się także miejsce na ognisko na wyspie Wielka Żuława, rejsy po Jezioraku łodziami żaglowymi ze sternikami z SSW Iława, czy wiosłowanie w smoczych łodziach z zawodnikami Darkens Iława oraz Iławskie Smoki z Jezioraka, pod czujnym okiem WOPR oddział Iława.

Jednym z ważniejszych elementów wymiany było spotkanie w sali sesyjnej iławskiego ratusza, gdzie młodzież z obydwu miast partnerskich przedstawiła i podsumowała efekt swojej rocznej pracy nad projektem w formie prezentacji i krótkich filmów ukazujących miasta i regiony, w których żyją, uczą się i mieszkają.

Inną z atrakcji był udział w wycieczce do Fromborka, gdzie uczestnicy wymiany mogli zobaczyć miejsce, w którym przez wiele lat żył i zaczął spisywać swoje wielkie dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik.

Ostatnim punktem z planu wymiany była wspólna noc w iławskim Centrum Aktywności Lokalnych. Z tego miejsca grupa z Holandii wyruszyła w drogę powrotną do Tholen.

Podczas pobytu młodzież z Holandii nocowała w domach uczniów z SP 3 biorących udział w projekcie.

Zadanie było sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dotacji w ramach konkursu WM DLA WM.

Umowa partnerska Iławy z Tholen

Umowa partnerska z gminą Tholen w Holandii podpisana została w 1994 roku.

Płaszczyzny współpracy:

 • opieka zdrowotna, opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
 • sport, kultura, oświata, turystyka i rekreacja
 • wspólna realizacja projektów tematycznych
 • wymiana wiedzy i doświadczeń w dziedzinach dotyczących administracji

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Tańczące z promocjami 15.05.2023

“Szybcy i wściekli” - jak dobrze znasz popularną serię?

Pytanie 1 z 13
Zgodnie z chronologią wydarzeń akcja “Tokio Drift” rozgrywa się po części…
“Szybcy i wściekli” - jak dobrze znasz popularną serię? Quiz