Bromance - plakat1

i

Autor: djk,facebook.com/bromanceDMC

Łamią stereotypy o "prawdziwych mężczyznach". Bromance w iławskiej Pasji

2020-02-12 13:19

Na deskach iławskiego kinoteatru Pasja zagości taneczny spektakl teatralny "Bromance", który łamie stereotyp tzw. "prawdziwego mężczyzny" oraz to, że facet nie musi być gejem, by okazywać uczucia.

Spektakl BROMANCE Michała Przybyły (Artysty Teatru Polskiego) oraz Dominika Więcka był już grany w kraju wcześniej. W Iławie spektakl jest w 2020 roku wystawiany po raz pierwszy po przerwie.

Wyobrażenie o spektaklu „Bromance” pojawiło się od zainteresowania dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa. Idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w „Not Gay. Sex between Straight White Man”.

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i niewykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

W czasie procesu twórczego nad spektaklem wróciliśmy do naszych doświadczeń i wspomnień. Wypreparowaliśmy z pamięci, dyskursu, obserwacji materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także przejawami emocjonalnej bliskości obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach. Zderzaliśmy ze sobą różne sceny, które pozwoliły nam przeprowadzić diagnozę nad męskimi sposobami kreowania bliskości emocjonalnej i intymności.

Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.

Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy? Jeśli przyjdziecie na ten spektakl, przekonacie się że tak! Oto zapowiadające go wideo:

Sztuka w Iławie 17 lutego o 19:00 Wstęp: bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina w godzinach jej otwarcia!

Bromance - plakat2

i

Autor: Iławskie Centrum Kultury

"Bromance" to jedno z działań w ramach projektu „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy
Spektakle współorganizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla Tańca 2020

Harmonogram spektakli i kolejnych działań w projekcie:

  • 17.02.2020 r. – Spektakl pt. „Bromance” w wykonaniu Michała Przybyły (Artysty Polskiego Teatru Tańca) oraz Dominika Więcka
  • 01.03.2020r. – Spotkanie z Jagodą Ignaczak i spektakl pt. „Ostatnie piętro” w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca
  • 09.03.2020 r. – Spektakl pt. „Showreel” w wykonaniu Urszuli Bernat-Jałochy, Marcina Motyla
  • 30.03.2020 r. – Spektakl pt. „Ewa i On” w wykonaniu Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora
  • 06.04.2020 r. – Spektakl pt. „Real Love” w wykonaniu Teatru Tańca Zawirowania
  • 19.04.2020 r. – Warsztaty taneczne GAGA z Małgorzatą Mielech we współpracy ze Szkołą Tańca i Akrobatyki Spinel
  • 20.04.2020 r. – Spektakl pt. „Cicha” w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek
  • 15.05.2020 r. – Spektakl dla przedszkolaków pt. „Pan Kejk” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca “Pryzmat” w ramach Iławskiej Nocy Muzeów.