kurzętnik

i

Autor: Wikipedia zdjęcie ilustracyjne

Kurzętnik wciąż bez włodarzy po aferze. Wojewoda prosi premiera o wskazanie następcy

2022-04-06 8:09

Wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się do premiera z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która będzie pełniła funkcję wójta Kurzętnika. Dotychczasowy wójt ma prawomocny prokuratorski zakaz kierowania gminą, podobnie jak jego zastępca i przewodniczący rady gminy.

"Prawo nie wskazuje, w jakim terminie premier ma rozpoznać nasz wniosek" - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Wysłanie wniosku do premiera poprzedziła informacja z gminy Kurzętnik o wakacie na stanowisku wójta i zastępcy oraz dokument z prokuratury o prawomocnym zawieszeniu władz gminy w obowiązkach.

Pod koniec lutego Prokuratura Okręgowa w Elblągu przedstawiła zarzuty wójtowi Kurzętnika, jego zastępcy i przewodniczącemu rady gminy. Dotyczyły one przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wiązały się z tym, że kierownictwo gminy zlecało gminnej spółce nieodpłatne wykonywanie prac budowlanych i porządkowych na ich prywatnych działkach. W związku z tymi zarzutami prokurator uznał, że wszystkich podejrzanych należy zawiesić w obowiązkach.

Wcześniej, ujawniając kulisy sprawy, rzecznik prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski informował PAP, że cała trójka działała "wspólnie i w porozumieniu", wszystkim grozi od roku do 10 lat więzienia. Wszyscy nie przyznali się przed prokuratorem do winy i odmówili składania wyjaśnień.

"Wójtowi przedstawiono cztery zarzuty dotyczące tego, że osobiście lub za pośrednictwem pracowników gminy kierował do pracy na swojej posesji, posesji osoby najbliższej i dwóch posesjach należących do spółki, w której wójt miał udziały, ludzi i sprzęt należący do Zakładu Gospodarki Komunalnej" - poinformował prokurator Karmowski i dodał, że pracownicy ZGK nieodpłatnie mieli prowadzić prace związane z budową domu i porządkowaniem posesji po pracach budowlanych. Wykorzystywano do tego m.in. koparki i samochody. Wartość prac, które wykonali pracownicy samorządowej spółki na działkach wójta przekracza nieco ponad 12 tys. zł. Ostatnie prace na rzecz urzędników pracownicy spółki komunalnej mieli wykonywać w czerwcu 2021.

Zastępcy wójta przedstawiono trzy zarzuty (dotyczą tych samych działek, co w zarzutach wójta - poza jedną posesją).

Przewodniczącemu rady gminy Zbigniewowi L. przedstawiono dwa zarzuty związane z tymi samymi parcelami, co w przypadku wójta i zastępcy, a także nieprawidłowości w zamieszczonym oświadczeniu majątkowym.

Wójt Wojciech D. jest znanym działaczem PSL w regionie.

Po przedstawieniu zarzutów wójt Wojciech D. na stronie urzędu gminy zamieścił film, w którym wystąpił bez zasłaniania twarzy. Mówił w nim, że "większość szkody została już odpracowana przez moich pracowników i naprawiona".

"Niestety, mimo to prokurator zawiesił mnie w wykonywaniu czynności wójta gminy, pozbawiając mnie środków do życia. Do tego zapłaciłem na poczet przyszłych kar 10 tysięcy zł poręczenia" - mówił na filmie wójt. (PAP)

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…
Wyprzedzał na pasach, omal nie przejechał pieszego

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl