filmy w kinie

Kino Pasja w Iławie zagra filmy w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina

2024-02-26 10:59

Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” w polskich kinach studyjnych, Kino "Pasja" postanowiło dołączyć do projektu podczas prezentacji części drugiej. Sprawdźcie jakie filmy zagrają w ramach projektu Krótka Historia Polskiego Kina część II.: Twórcy Osobni.

Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne.

Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów. I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem.

W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Jak to działa?

Raz w miesiącu organizujemy seans filmowy przypisany do danego miesiąca.Na pokazy obowiązuje bilet w specjalnej cenie - 15 zł

Tytuły:

1. LUTY - Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958

2. MARZEC - Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962

3. KWIECIEŃ - Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967

4. MAJ - Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967

5. CZERWIEC - Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971

6. LIPIEC - Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972

7. SIERPIEŃ - Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970

8. WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982

9. PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983

10. LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz, Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

O pierwszym seansie - Ostatni Dzień Lata

„OSTATNI DZIEŃ LATA” Tadeusza Konwickiego.

Ona i on spotykają się na nadmorskiej plaży. Historia, której nie da się opowiedzieć, bo cała jest nastrojem zapisanym w ruchomych obrazach. Pierwszy polski film nowofalowy, jeden z najniezwyklejszych debiutów w historii polskiego kina. Projekcja 26.02.2024 o godzinie 18:30 Bilety.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jak dobrze pamiętasz zabawki z czasów PRL? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się zabawka, która po napędzaniu za pomocą dźwigni kręciła się wokół własnej osi?