deszcz opady

i

Autor: Erik Witsoe - Unsplash Intensywne opady deszczu oraz burze w Iławie i okolicy. IMGW Ostrzega

IMGW ostrzega: Intensywny dzeszcz oraz burze w Iławie i okolicy

2021-08-30 12:01

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek (30 sierpnia) ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem dla całego województwa warmińsko-mazurskiego. Iława i okolice też będą w strefie opadów. Najbardziej intensywne mogą występować wieczorem i nocą. Możliwe są też burze.

Nowy tydzień zaczynamy w powiecie iławskim w jesiennej odsłonie, choć nadal z dość wysokimi temperaturami. Ogłoszono jednak pierwszy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu.

Poranne pomiary temperatury wody w Jezioraku wykazały 19 stopni. Temperatura powietrza również dochodzić będzie w poniedziałek (30.08) i wtorek (31.08) do tego poziomu za dnia. Warto jednak wziąć do serca ostrzeżenia meteorologów o możliwych, gwałtownych zjawiskach pogodowych, które nie jednemu mogą popsuć dzień.

Przez pierwsze dni tygodnia na pogodę w Polsce będzie miał niż z ośrodkami nad Ukrainą i Litwą, z którym związane będą fronty atmosferyczne. "Przyniesie to nam pochmurną aurę, z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Opady na południu i wschodzie kraju okresami będą miały umiarkowane natężenie" - prognozuje IMGW.

Zmiana nastąpi od połowy tygodnia, kiedy to pojawi się więcej słońca. Ostatnie dni tygodnia będą słoneczne, a temperatura wzrośnie do 24 stopni Celsjusza. Taki wpływ będzie miał nadciągający znad Skandynawii wyż.

Pogoda w poszczególne dni tygodnia

Poniedziałek będzie deszczowy i pochmurny. Najwięcej deszczu spadnie na południu kraju, nawet do 30 litrów na mkw. Lokalnie mogą wystąpić burze podczas których porywy wiatru mogą osiągnąć do 60 km/h.

Wtorek również pochmurny i deszczowy na obszarze całego kraju. Najwięcej deszczu spadnie na południowym zachodzie oraz miejscami na Mazurach, do 20 litrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni do 19 stopni Celsjusza. Podczas burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h.

W środę na zachodzie zacznie się przejaśniać. Padać będzie głównie we wschodniej połowie kraju, najwięcej na południowym wschodzie. Przejaśnienia na zachodzie spowodują wzrost temperatury w tym rejonie do 22 stopni Celsjusza.

Czwartek i piątek będą bardzie słoneczne. Deszcz może padać jedynie na krańcach wschodnich. Będzie też nieco cieplej, od 15 do 22 stopni.

Czeka nas słoneczny weekend w całym kraju. IMGW prognozuje, że nie będzie padać, a temperatura wzrośnie. Najcieplej będzie na zachodzie, do 24 stopni. Noce będą chłodne, na północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich Karpat temperatura może obniżyć się do 5 st. C. (PAP)

Sonda
Przywiązujesz wagę do jakości poduszek i materaca?
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl