galeria Jeziorak

i

Autor: Galeria Jeziorak

Ile iławianie wydadzą na święta? Dzięki bankowcom znamy odpowiedź na to pytanie

2020-12-20 13:21

Ponowne otwarcie sklepów i galerii handlowych dla klientów czy atrakcyjne promocje w sklepach online, mogą nie wystarczyć jako zachęta do obfitych zakupów i wydatków w okresie mikołajkowo-świątecznym. Aż 40% Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się, a 45% planuje wydać na świąteczne przygotowania mniej niż w ubiegłym roku.

Według badania przeprowadzonego pod koniec listopada br. na zlecenie Związku Banków Polskich, blisko 75% ankietowanych nie zamierza wydać łącznie na święta więcej niż 1000 zł, z czego 40% planuje zmieścić się w kwocie dwukrotnie niższej. Oczywiście, należy pamiętać, że są to kwoty deklarowane indywidualnie, a łączne przychody gospodarstw domowych tworzy często więcej niż jedna osoba. Kwoty te mogłyby być wyższe, gdyby udało się wcześniej nieco zaoszczędzić w tym celu. Tymczasem, jak wynika z raportu, 3 na 4 Polaków w ogóle nie odkładało pieniędzy z myślą o świętach, a jedynie 15% przyznało, że przez cały rok oszczędziło na ten cel do 500 zł.

Według danych z raportu, 79% Polaków planuje zakup prezentów. Najwięcej, 43% badanych, szykuje upominek dla od 4 do 6 osób, a nieco mniej (38%) planuje obdarować 2 lub 3 osoby. Na cele prezentowe 26% ankietowanych planuje wydać między 100 a 300 zł, a 32% od 300 do 500 zł. Co czwarty Polak (24%) przeznaczy na to między 500 a 1000 zł.

Jak pokazują zebrane dane, 17% badanych, większość upominków już zakupiło w listopadzie, korzystając również z promocji tzw. czarnego piątku m.in. na sprzęt elektroniczny czy odzież. Najwięcej osób (67%), planuje zrobić zakupy w ciągu pierwszych dni grudnia. Jednak wiele obowiązków i związany z tym brak czasu powoduje, że część z nas pozostawia zakup prezentów na tzw. ostatnią chwilę. 14% respondentów planuje wybrać się po upominki w drugiej połowie grudnia, ale nie później niż w ostatni weekend przed świętami.

Pieniądze, wydatki, prezenty – to tylko jeden aspekt okresu świątecznego. Na szczęście, jak wynika z badania, Polacy wiedzą co naprawdę jest w tym czasie ważne. Zapytani o to bez czego najbardziej nie wyobrażają sobie świąt, nie mieli większych wątpliwości, że to co jest dla nich najważniejsze to spotkania z bliskimi i to nawet w małym gronie (62%), choinka (59%) i potrawy wigilijne (57%). Nieco mniej ważne jest dla nas śpiewanie lub słuchanie kolęd (18%), a także prezenty (14%), na których poszukiwanie poświęcamy tyle energii (i pieniędzy).

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Śląski słownik świąteczny. Znasz te słówka?

Pytanie 1 z 10
Choinka to po śląsku:
Choinka pod wodą już wystrojona. To tradycja Family Diving!