Piknik policyjny

i

Autor: eka

Święto Policji. Iławscy policjanci odebrali odznaczenia. A piknik przyciągnął tłumy

2022-08-10 16:33

Po raz kolejny policjanci z całego kraju – w tym również policjanci z powiatu iławskiego obchodzili swoje święto. Dzień 24 lipca to data uchwalenia pierwszej Ustawy o Policji Państwowej, która powoływał do życia formację odpowiedzialną za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

Właśnie w tym roku mija dokładnie 103 rocznica tych wydarzeń. Tegoroczne obchody Święta Policji objęte zostały patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji. Każdego roku uroczystościom towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. Policjanci tego dnia jeszcze bardziej czują dumę z tego, że mogą nosić policyjny mundur i służyć wiernie społeczeństwu. Tegoroczne obchody Święta Policji była to też okazja do wyjątkowego spotkania i zaprezentowania się mieszkańcom regionu i przybyłym turystom.

W poniedziałek (8 sierpnia) uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Po uroczystej mszy odprawionej przez kapelana policyjnego ks. kanonika Mariana Florka, uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Amfiteatru im. Louisa Armstronga  gdzie odbywały się uroczystości główne.

W przemówieniu komendant powiatowy policji w Iławie mł. insp. Waldemar Pankowski podziękował policjantom za włożony trud i sumienną służbę oraz zaangażowanie funkcjonariuszy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego. Słowa podziękowania także zostały skierowane w kierunku rodzin funkcjonariuszy za cierpliwość, wyrozumiałość i codzienne wsparcie.

Podziękował także przedstawicielom lokalnych samorządów, które finansowo i rzeczowo wspierają jednostkę pomagając w dbaniu o bezpieczeństwo na terenie naszego regionu.  Nie zabrakło również podziękowań dla instytucji, służb, straży a także urzędów, instytucji i inspekcji współpracującym z policją. Podziękowania również zostały skierowana w kierunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie za wsparcie, jak również zaufanie w kierowaniu powierzoną jednostką.

Po przemówieniu uwaga Komendanta oraz wszystkich zebranych gości została skierowana na głównych bohaterów uroczystości. W tym roku z okazji Święta Policji:

- Srebrnym „Medalem za długoletnią służbę” odznaczeni zostali trzej funkcjonariusze: podkom. Gancarz Roman, nadkom. Jacek Zaborowski, asp. szt. Bańkowski Andrzej.

- Srebrną odznakę „Zasłużony policjant” otrzymał asp. szt. Krupiński Łukasz, asp. szt. Dominik Siestrzewitowski.

- Brązową odznakę „Zasłużony policjant” otrzymał asp. szt. Siemianowski Sławomir.

Mianowania w korpusie oficerów starszych

- na stopień podinspektora policji  mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie oficerów młodszych

- na stopień nadkomisarza policji  mianowanych zostało 2 funkcjonariuszy,

- na stopień komisarza policji mianowany został 1 funkcjonariusz,

Mianowania w korpusie aspirantów

- na stopień aspiranta sztabowego policji  mianowanych zostało 4 funkcjonariuszy,

- na stopień starszego aspiranta policji  mianowanych zostało 2 funkcjonariuszy,

- na stopień młodszego aspiranta policji mianowanych zostało 22 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie podoficerów i korpusie szeregowych

- na stopień sierżanta sztabowego policji  mianowanych zostało 7 funkcjonariuszy,

- na stopień starszego sierżanta policji  mianowanych zostało 8 funkcjonariuszy,

- na stopień sierżanta policji  mianowanych zostało 3 funkcjonariuszy,

Mianowania w korpusie szeregowych

- na stopień starszego posterunkowego olpicji  mianowanych zostało 9 funkcjonariuszy,

- Brązowym „Medalem Za Zasługi dla Policji” odznaczeni zostali Tomasz Ewertowski oraz Bogumił Sobotka.

„Medalem 100-lecia powstania Policji Państwowej Za Zasługi dla niezależnego samorządnego związku zawodowego policjantów” odznaczeni zostali: Robert Mazurowski Zbigniew Wojciechowski, Lidia Śliwińskia,  Daniel Szul, Jacek Sztachański, Marcin Stokowski, Janusz Skuzjus, Jacek Zaborowski, Waldemar Olszewski.

„Medal 30-lecia powstania związku zawodowego policjantów” otrzymali: Krzysztof Harmaciński, Anna Krzyżanowska, Edward Jasik.

 „Odznakę Honorową NSZZ Policjantów” otrzymali: Rafał Ryszczuk, Krzysztof Pietrzykowski oraz Marek Żyliński.

Uroczysta akademia zakończyła się wystąpieniami zaproszonych gości. Słowa uznania oraz życzenia do zebranych funkcjonariuszy i rodzin kierowali  Senator Rzeczypospolitej Polskiej Bogusława Orzechowska, insp. Edward Szydłowski zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz  Marek Polański, wicestarosta powiatu iławskiego, którzy podziękowali za zaangażowanie wkładane w realizację obowiązków w trakcie pełnienia służby oraz wsparcie najbliższych.

Po oficjalnej części uroczystości osoby przybyłe do amfiteatru mogły z bliska obejrzeć policyjny sprzęt oraz pojazdy służbowe a także porozmawiać z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się konkursy gdyż na zwycięzców czekały cenne nagrody, które zostały ufundowane przez lokalne samorządy. Natomiast każdy chętny mógł wykonać sobie odciski palców czy sprawdzić prawa fizyki na symulatorze zderzeń. Siedząc na nim można było poczuć na sobie siłę, jaka działa przy zderzeniu  z prędkością 8 km/h. Pozwalało to zrozumieć dlaczego zapięcie pasów bezpieczeństwa jest pierwszą i najważniejszą czynnością, którą każdy powinien wykonać po zajęciu wygodniej pozycji w samochodzie.

Wielu dorosłych podczas spotkania przetestowało na sobie efekty obecności alkoholu  i narkotyków w organizmie zakładając na nos alkogogle i narkogogle, które zniekształcały obraz, spowolniały czas reakcji i powodowały problemy z oceną odległości i kierunków. Nie zabrakło przy tej okazji rozmów z Polą o bezpieczeństwie podczas trwających wakacji.

Uroczystość swoim występem uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Kowalewskiego.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Policyjny pościg za motocyklistą ulicami Torunia. 41-latek trafił za kraty

"Szósty zmysł" - jak dobrze pamiętasz film z Brucem Willisem? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się były pacjent Malcolma, którego poznajemy w scenie otwierającej?