Weronika Mathia

i

Autor: archiwum prywatne

KULTURA

Iławianka napisała mroczną książkę z zagadką kryminalną w tle. Premiera już na początku września

2023-08-09 14:28

Weronika Mathia z Iławy to politolożka i założycielka szkoły pisania. Już 6 września będzie miała miejsce premiera jej książki "Żar".

Weronika Mathia jest mieszkanką Iławy, dziennikarką, copywriterką, politolożką, a także współzałożycielką szkoły kreatywnego pisania – Kuźnia Bestsellerów. To dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu. Już 6 września będzie miała miejsce premiera jej książki "Żar". To historia osób, które od lat noszą w sobie tytułowy żar. Są nim trudne przeżycia, zawiedzione nadzieje, złe decyzje i krzywdy. Te, które im wyrządzono lub te, które wyrządzili innym. Niepokojący, wielowarstwowy kryminał, który porusza ważne tematy i zostawia po sobie ślad w pamięci.

Na obwolucie czytamy:

Upalne lato. Z nieba leje się żar. Tego dnia, gdy Lena wyznaje miłość Rafałowi, on popełnia samobójstwo. Ponad dwadzieścia lat później podobny dramat przeżywa jej syn. Jego dziewczyna odbiera sobie życie, a on znika bez śladu. O opuszczonym domu, w którym doszło do tych tragedii, mówi się, że jest nawiedzony. Jednak zło ma tu zdecydowanie ludzką postać.

Lena Potocka szuka syna. Aspirant Jakub Zommer – mordercy siostrzenicy. Oboje będą musieli zmierzyć się z traumami i przerażającymi sekretami dotyczącymi bliskich im osób.

W malowniczym miejscu przeszłość odbija się złowrogim echem. Gdy trudne pytania doczekają się odpowiedzi, może się okazać, że wiedza jest przekleństwem. I nic nie ukoi bólu po zderzeniu ze wstrząsającą prawdą.

Skrót fabularny:

- małomiasteczkowość, hermetyczne środowisko,

- tajemnicze zniknięcie nastolatka,

- silne więzi, różne etapy macierzyństwa

- zawiłe relacje międzyludzkie,

- dwie linie czasowe, retrospekcje, personifikacje

- śledztwo policyjne, dziennikarskie

- trudna tematyka: depresja, depresja poporodowa, seks, nadużycia seksualne, narkotyki, samobójstwo.

Aktualnie autorka tworzy swą drugą powieść, tym razem osadzoną w środowisku Iławy.

"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar.

QUIZ. Znajdź brakujące słowo w tytule filmu/serialu/programu tv

Pytanie 1 z 15
"Za chwilę... programu"

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl