Wycieczki na wyspę Wielka Żuława na Jezioraku w Iławie

i

Autor: archiwum Iława Sprzed Lat

Wycieczki

Iława: Wyspa Wielka Żuława znów zdradzi swe tajemnice

2023-07-07 14:27

Popłyniecie na największą śródlądową wyspę w Polsce! W zeszłym roku zapowiedzieli kontynuowanie wypraw na wyspę. I teraz dotrzymują słowa. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, organizatorzy cyklu „Historia jednej ulicy”, po raz kolejny zapraszają iławian na wakacyjne spacery po Wielkiej Żuławie.

Wielka Żuława to największa spośród wszystkich wysp na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Choć administracyjnie znajduje się w granicach Iławy, nie jest połączona mostem z lądem. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Na wyspie funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych.

Choć na wyspę można dostać się bez większego problemu, na przykład promem, który kursuje z przystani przy ulicy Chodkiewicza, niewielu iławianom udało się ją odwiedzić. – W zeszłym roku zorganizowaliśmy trzy wyprawy na Wielką Żuławę – mówi Michał Młotek. – Wszystkie cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Łącznie w ciągu wakacji udało nam się pokazać wyspę ponad sześciuset osobom. Jak się okazało, choć wszyscy mieszkają w Iławie od wielu lat, dla większości była to pierwsza wizyta na Wielkiej Żuławie.

Stąd pomysł na kontynuowanie wypraw na wyspę w okresie wakacyjnym. – Chcemy, by jak najwięcej osób zobaczyło wyspę i na własne oczy przekonało się, na czym polega jej wyjątkowość – zachęca Dariusz Paczkowski.

Relacje z zeszłorocznych wypraw na wyspę dostępne są na stronach Internetowego Muzeum Iławy: „Iławianie są bardzo ciekawi wyspy i wszystkiego, co z nią związane”, „Spacery po wyspie wejdą na stałe do kalendarza naszych inicjatyw” oraz „Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców Iławy zobaczyło Wielką Żuławę”.

Jak zapowiadają Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, tegoroczne spacery po Wielkiej Żuławie różnić się będą od tych z zeszłego roku. Na pewno pojawią się nowe informacje i zdjęcia, być może uda się też zmienić trasę zeszłorocznych wypraw i dojść nieco dalej na północ.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom oraz motorówka. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Tak wyglądały poprzednie wyprawy:

Wycieczki na wyspę Wielka Żuława na Jezioraku w Iławie

i

Autor: mat organizatora

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Przy 9/10 idź do szefa po podwyżkę!

Pytanie 1 z 10
Kto wygrał Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie "Milczenie owiec"?