Iława podsumowuje rok 2020. Ponad 31 milionów na inwestycje!

2021-01-14 11:33

Oto podsumowanie najważniejszych działań inwestycyjnych Iławy minionego roku 2020. Zarówno największych unijnych inwestycji, jak i tych sfinansowanych z miejskiego budżetu.

-W roku 2020 pomimo trudności związanych z koronawirusem, dołożyliśmy wszelkich starań, aby zrealizować wszystkie zaplanowane zadania. Pandemia wiele pokrzyżowała, podjęte zobowiązania i zawarte umowy musiały jednak zostać doprowadzone do końca- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Wybrane inwestycje ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej zakończone w 2020 roku:

Modernizacja terenu przed dworcem. Teren przed Dworcem Głównym w Iławie zyskał całkowicie nowe oblicze. Powstał nowoczesny park z fontanną, parkingi długo- i krótkoterminowe, a zabytkowa lokomotywa odzyskała swój dawny blask dzięki renowacji. Na „Placu Iławskich Kolejarzy”, bo taką nazwę nadała mu Rada Miejska, historyczny pomnik kolejarzy z 1970 roku otrzymał bardziej widoczne miejsce. Tu została także umieszczona kapsuła czasu z listem do przyszłych pokoleń. W ramach projektu, którego głównym zadaniem była integracja transportu miejskiego, Iława zyskała także 9 nowych autobusów, w tym dwa hybrydowe, z których już korzystają mieszkańcy.

Poprawa systemu gospodarowania wodami opadowymi Projekt z typu nieefektownych, ale bardzo istotnych dla poprawy komfortu życia mieszkańców. Jego zadaniem było uregulowanie zbiornika wodnego przy ul. Wojska Polskiego, budowa kanalizacji deszczowej na terenie os. Żołnierzy Wyklętych oraz budowa kanalizacji deszczowej od oczka wodnego przy ul. Gdańskiej do istniejącego kolektora biegnącego pod torami kolejowymi przy ul. Nowomiejskiej. Dzięki uporządkowaniu terenów podziemnych podtopienia na tych terenach nie będą już utrudniać życia mieszkańcom.

Doposażenie Ekomariny. Założeniem projektu, który rozpoczęty został w 2019 roku, było poszerzenie infrastruktury dla wodniaków oraz wyposażenie Ekomariny w sprzęt szkoleniowy. W 2020 roku obiek zyskał nowy jacht, niezbędny do szkolenia dzieci i młodzieży, a w kolejnym etapie planowane są m.in. przebudowy pomieszczeń i nowe pomosty.

Ścieżki rowerowe. W 2020 roku zakończono budowę trasy biegnącej w stronę Kamienia Małego do granic miasta oraz rozpoczęto budowę III etapu budowy tras rowerowych, oraz ciągu pieszego wraz z całą infrastrukturą rekreacyjno-edukacyjną za wiaduktem kolejowym do wysokości ulicy Piaskowej.

Inwestycje zrealizowane w 2020 roku ze środków budżetu miasta

Miejskie drogi. Zakończono budowę ulic: Górnej, Szeptyckiego i Wodnej oraz drogi dojazdowej do budynków przy ul. Wyszyńskiego. Trwa realizacja budowy ulicy Sosnowej i Świerkowej. Ponadto rozpoczęto budowę kolejnego odcinka ul. Kolejowej oraz zagospodarowanie działki przy ul. Toruńskiej. Rozpoczęto realizację zadania pn. „Skomunikowanie terenu pomiędzy ul. J. III Sobieskiego, torami kolejowymi i ul. Królowej Jadwigi”.

Doświetlenia przejść dla pieszych. W 2020 roku wykonano pięć doświetleń przejść przy ulicach Ostródzkiej, M. C. Skłodowskiej, 1 Maja, Wiejskiej i F. Smolki. Dzięki temu widoczność dla kierowców i pieszych zdecydowanie się poprawiła.

Dokumentacje projektowe nowych inwestycji. - Oprócz ukończonych inwestycji i remontów przygotowaliśmy także dokumentacje projektowe zadań, których realizację planujemy w następnych latach. Są one konieczne, aby w odpowiednim czasie móc rozpocząć prace lub ubiegać się o dofinansowanie - komentuje burmistrz Kopaczewski.

W ubiegłym roku zostały opracowane następujące dokumentacje:

  • Dokumentacja projektowa zwycięskiego projektu IBO – wybiegu dla psów.
  • Dokumentacja układu komunikacyjnego ul. Obrońców Westerplatte i ul. M. Konopnickiej, budowy ulic Radomskiej.
  • Dokumentacja projektowa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza i J. III Sobieskiego. 
  • Dokumentacja doświetlenia przejść ul.Ostródzkiej i Kościuszki
  • Rozpoczęto wykonywania dokumentacji dróg dojazdowych do budynków przy ul. M. C. Skłodowskiej 11 i 11A oraz ul. T. Kościuszki 35 i 37.
  • Koncepcja budowy ulicy Wł. Jagiełły.
  • Dokumentacja drugiego etapu modernizacji ratusza.
  • Dokumentacja projektowa rozbudowy układu komunikacyjnego na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej oraz budowy kolumbarium na cmentarzu przy ul. Piaskowej.
  • Opracowana została koncepcja budowy ścieżek rowerowych wzdłuż ul. 1 Maja oraz ciągu pieszo-rowerowego od ul. Kopernika do dworca PKP.

Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w nowym węźle komunikacyjnym przy dworcu. - Ale wymienione dokumentacje to tylko część planów, jakie mamy do zrealizowania w 2021 roku. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał ten rok, planujemy dalszą, wytężoną pracę i kolejne zadania, do których należy m.in. stworzenie dużego, centralnego placu zabaw, przygotowanie dokumentacji na modernizację stadionu, starówki i fosy oraz budowy reprezentacyjnego mola i parku linowego. Planujemy wdrożenie karty mieszkańca i uruchomienie szeregu e-usług, dzięki którym załatwianie spraw w urzędzie stanie się prostsze i mniej absorbujące. Mam nadzieję, że ten rok pozwoli nam na realizację wszystkich planów - zapowiada burmistrz Kopaczewski. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czy znasz te "kobiece" przedmioty? Do czego to służy?

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Co to jest?
Co to jest?
Pociąg wyhamował w ostatniej chwili. To cud, że nikt nie zginął