szpital iława budynek

i

Autor: WR Budynek iławskiego szpitala powiatowego

Grypa atakuje. Szpitale wprowadzają zakazy odwiedzin. Sytuacja w Iławie

2023-01-13 11:25

Tylko w pierwszym tygodniu stycznia zanotowano w Polsce 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2891 skierowań do szpitala. Niektóre placówki ograniczają możliwość odwiedzin.

Grypa może być śmiertelna dla osób w grupie ryzyka. Z powodu grypy zmarło na początku roku siedem osób, wszystkie powyżej 65 lat.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.

W grudniu 2022 r. zanotowano w Polsce ponad 1 mln 139 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, a przez cały listopad ok. 490 tys.

Chodzą po mieście, kaszlą, kichają...

Wzrost zachorowań zanotował jeszcze pod koniec roku iławski sanepid. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że w listopadzie 2022 w powiecie iławskim stwierdzono 827 przypadków grypy, w grudniu już 2329.

- Łatwo zarazić się w pomieszczeniach zamkniętych, czy komunikacji zbiorowej. Wirus drogą kropelkową w przypadku niezasłaniania ust i nosa może przenosić się nawet na odległość metra - mówi Anna Żurawska z wydziału Promocja Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej iławskiego sanepidu.

Zalecane jest więc w przypadku kichania i kasłania, zasłanianie ust i nosa chusteczką, ostatecznie zgięciem łokcia. Zaleca się ograniczenia ekspozycji na wirusa błon śluzowych (usta, nos i oczy). W ograniczeniu przenoszenia grypy pomaga też częstsze mycie rąk.

Szpitale zamykają się na odwiedzających

W warmińsko-mazurskim najcięższa sytuacja jest w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, tu wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin. Oddziały 18-łóżkowe mają obłożenie 25 pacjentów. Przy małym pacjencie, jedynie w charakterze opiekuna może przebywać całodobowo jedna zdrowa osoba.

W Iławie sytuacja jest nieco lepsza, ale dynamicznie może się zmienić.

- Na chwilę obecną mamy dotychczasowe ograniczenia, czyli prosimy o nieodwiedzanie chorych w szpitalu stadnie, najlepiej jeśli jest to jedna osoba. Przypominamy, że w szpitalu nadal obowiązuje nakaz zakładania maseczek. Działają przy wszelkich wirusach, również grypy i nie tylko w trosce o odwiedzających, ale zwłaszcza o przebywających na oddziałach - mówi Jacek Zachariasz, dyrektor szpitala w Iławie. - Na razie zwiększyliśmy ilość łóżek na oddziale internistycznym o 6, by pacjenci nie odbijali się bez opieki od lekarzy. Jeśli nastąpi dalszy wzrost zachorowań, mamy już plan gdzie i jak powiększyć oddział bardziej.

Czego szukali Polacy? 2022 rok w Google

QUIZ. Umiesz pisać po polsku? Te wyrazy przyprawiają o ból głowy

Pytanie 1 z 10
Jak poprawnie powinien zostać zapisany wyraz: g[]eg[][]łka?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!