mefedron

i

Autor: KPP Ostróda

Gmina Ostróda: W zakładzie pogrzebowym przygotowywano narkotyki [WIDEO]

2021-04-12 17:55

Policjanci z Lubelszczyzny i Ostródy zlikwidowali wytwórnię mefedronu. Przestępcy swoją działalność ukrywali wykorzystując do tego miejscowy zakład pogrzebowy oraz firmę produkującą nagrobki.

W jednej z miejscowości na terenie gminy Ostróda znajdowało się laboratorium zajmujące się wytwarzaniem znacznych ilości mefedronu, który trafiał na teren całego kraju. Przestępcy swoją działalność ukrywali wykorzystując do tego działający miejscowy zakład pogrzebowy oraz powiązaną firmę produkującą nagrobki. Na parterze hali znajdowały się nagrobki natomiast samo laboratorium narkotyków na strychu budynku. W toku prowadzonych przez policjantów z Lublina czynności do działań dołączyli również kryminalni z Ostródy.

Kryminalni późnym wieczorem weszli do hali w jednej z miejscowości na terenie gminy Ostróda. Działając z zaskoczenia na gorącym uczynku zatrzymali dwóch mężczyzn. Jeden z nich 44-latek okazał się poszukiwany listem gończym za napady z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Za te przestępstwa ma do odsiadki 6 lat pozbawienia wolności. Drugi z nich to 26-latek, który współorganizował cały proceder. W laboratorium kryminalni ujawnili prawie 30 kilogramów gotowego produktu w postaci mefedronu. 80 litrów krystalizującego się mefedronu oraz kolejne 120 litrów przygotowanych już do krystalizacji. Ponadto w laboratorium było kilkaset litrów środków chemicznych, które miały służyć do produkcji kolejnych partii narkotyków. Ze wstępnej oceny policjantów wynika, że sprawcy byli w stanie wyprodukować w ciągu kilku tygodni nawet kilkaset kilogramów gotowego mefedronu. Zabezpieczone zostało całe wyposażenie laboratorium: reaktor ciśnieniowy, kanistry, beczki, mieszadła, wentylatory, menzurki, maski przeciwgazowe i różnego rodzaju pojemniki służące do produkcji narkotyków. Specjalistyczne oględziny prowadzili funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Dalsze działania miały miejsce w siedzibie zakładu pogrzebowego w Ostródzie. Tam został zatrzymany jeden z pracowników, który w chwili wejścia policjantów miał przygotowane do zażycia narkotyki. (tzw. „kreska” usypana na jego telefonie). W zakładzie policjanci znaleźli kolejne narkotyki - 200 gramów mefedronu oraz amfetaminę. W toku przeprowadzonych czynności policjanci zatrzymali łącznie 7 osób. Cztery z nich usłyszały zarzuty.

Obaj zatrzymani w laboratorium mężczyźni- 44 i 26-latek zostali w weekend doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Ostródzie a następnie do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. Decyzją Sądu Rejonowego w Ostródzie obaj najbliższe miesiące spędzą w więzieniu. Za wytwarzanie i przetwarzanie znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Dwaj pracownicy zakładu pogrzebowego usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków. Za popełnione przestępstwo odpowiedzą przed sądem. Jak mówią policjanci sprawa ma charakter rozwojowy. Dalsze czynności będą prowadzone przez policjantów w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie pod nadzorem tutejszej prokuratury.

Nad zakładem pogrzebowym produkowali mefedron. Laboratorium w Ostródzie zlikwidowane

QUIZ. Ten serial bawił nawet policjantów. Pamiętacie 13 Posterunek?

Pytanie 1 z 20
Jaki tytuł miał pierwszy odcinek serialu "13 Posterunek"?