Ewakuacja dziewięciu rodzin przez niewybuch znaleziony w iławskim ogródku

2021-04-12 13:29

Policjanci z Iławy zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu pochodzącego najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Został on znaleziony w ogródku na jednym z iławskich osiedli. Niewybuch zabrali saperzy z JW z Lidzbarka Warmińskiego. Niebezpieczne znalezisko zostanie zneutralizowane na poligonie.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany w sobotę (10 kwietnia), iż jeden z mieszkańców miasta w ogródku znalazł duży przedmiot przypominający swym wyglądem niewybuch. Zgłaszający dodał, że znajduje się on na ul. Grunwaldzkiej w Iławie. Na miejsce przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, którzy stwierdzili, że jest to pocisk kal. 76 mm. Przedmiot ten najprawdopodobniej pochodzi z czasów II Wojny Światowej.

- Do czasu zabrania przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego pocisków pilnowali policjanci. Ze względu na to, że został on ujawniony w okolicach bloków mieszkalnych, został powołany sztab kryzysowy, który zadecydował, że na czas wydobycia pocisku przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego część budynku będzie wyłączona z użytkowania. Ewakuowano mieszkańców z 9 mieszkań. Niebezpieczne znalezisko w najbliższym czasie zostanie zneutralizowane na poligonie -przekazała Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji.

Policja przypomina

W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństw.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już przy 7/10 jesteś prawdziwym "KOTEM"

Pytanie 1 z 10
W powieści Philipa K. Dicka mieliśmy do czynienia ze stygmatami Palmera Eldritcha. Iloma?
Nad zakładem pogrzebowym produkowali mefedron. Laboratorium w Ostródzie zlikwidowane