kwiaty

i

Autor: UM Iława

Inwestycje

Elementy małej architektury w Iławie systematycznie ulegają poprawie - zapewnia burmistrz

2023-10-02 13:36

Ławki, wiaty czy kosze na śmieci to tylko z pozoru drobne obiekty. W istocie mają one bowiem bardzo ważną funkcję użyteczności dla mieszkańców, a ich brak szybko odczuje każdy z nas, kto potrzebuje chociażby na chwilę odpocząć, czy schronić się przed deszczem. Dlatego właśnie tak ważną rolę mają tu mieszkańcy.

- Wsłuchując się w głosy iławianek i iławian zawsze staram się każdą prośbę uwzględniać, bo wiem, jak ważny jest komfort mieszkańców. Niewielkie zmiany, które systematycznie wprowadzamy na ulicach Iławy wspólnie z moimi współpracownikami, mają duże znaczenie. W ostatnim czasie zadecydowałem m.in. o instalacji ławki przy przejeździe kolejowym na ulicy Wyszyńskiego, gdzie często czekając na przejazd pociągu, osoby starsze muszą stać nawet kilkanaście minut. Pojawienie się ławki w tym miejscu było reakcją na głosy mieszkańców. Już planujemy montaż kolejnej ławki po drugiej stronie przejazdu - komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Oprócz ulicy Wyszyńskiego kolejne ławki pojawiły się m.in. na ulicy Wiejskiej i M.C. Skłodowskiej, gdzie również mieszkańcy zgłaszali takie potrzeby. -Innym elementem, który pojawił się w ostatnich miesiącach jest także wiata przystankowa na ulicy Konstytucji 3 Maja, którą zamontowaliśmy w odpowiedzi na głosy mieszkańców, a także w związku z trwająca od kilku lat rozbudową sieci transportu zbiorowego na terenie Iławy. W miarę posiadanych środków, wiaty będą dostawiane na kolejnych przystankach. Planujemy ustawienie wiaty na przystanku przy ul. Wiejskiej, bo zgłaszana jest nam taka potrzeba- dodaje burmistrz Kopaczewski.

Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego, w którego kompetencjach leżą m.in. instalacja i dbałość o elementy małej architektury na bieżąco sprawdza stan wszystkich obiektów. - Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego, w którego kompetencjach leżą m.in. instalacja i dbałość o elementy małej architektury na bieżąco sprawdza stan wszystkich obiektów. - Regularnie opróżniane są kosze na terenie miasta, myte są wiaty przystankowe, remontowane są ławki i inne elementy infrastruktury miejskiej. Oczywiście oprócz tego sprzątane są wszystkie tereny, którymi zarządzamy. Staramy się szybko reagować na zgłaszane nam przez mieszkańców problemy i zlecać zadania do realizacji przez odpowiednie firmy. Uciążliwością w utrzymaniu miasta są akty wandalizmu np. napisy na tablicach szlaku historycznego, znakach drogowych, czy też wiatach przystankowych- mówi Julia Bartkowska Kierownik UMK.

Wszystkie te małe rzeczy mają duże znaczenie i sprawiają, że przestrzeń w naszym mieście jest bardziej przyjazna, a korzystanie z niej  bardziej komfortowe. Pozwalają one w sposób funkcjonalny zagospodarować teren. Niektóre z nich takie jak np. kosze na śmieci czy stojaki na rowery, sprzyjają utrzymaniu porządku, inne, np. ławki, umożliwiają wypoczynek, a jeszcze inne, np. donice z roślinami wpływają na walory estetyczne miasta. W takim otoczeniu po prostu czujemy się lepiej.

- Staramy się na bieżąco w Iławie planować nowe elementy lub poprawiać stan tych istniejących w miarę możliwości finansowych. Ograniczenie finansowe wynika z faktu, iż to co pojawia się w przestrzeni miejskiej musi być wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, słońce czy… ataki wandalizmu. Dlatego przy tej okazji apeluję do wszystkich mieszkańców Iławy abyśmy wspólnie dbali o naszą przestrzeń i nie pozwalali na jej dewastowanie. Koniec końców wszyscy ponosimy koszty naprawy – dodaje burmistrz

Ile to kosztuje?:

  • Postawienie nowej ławki: ok 800- 1000 zł
  • Nowa wiata przystankowa: ok 15.000 zł
  • Wymiana  stłuczonej szyby w wiacie przystankowej  ok 800 zł
  • Nowy kosz na śmieci ok 1000 zł
Nielegalne wyścigi we Wrocławiu. Policja nałożyła 160 mandatów

QUIZ. Przysłowia o jesieni. Już pięć punktów będzie sukcesem!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! Dokończ przysłowie. "Gdy zbyt długo jesień trzyma..."