Dodatkowe 500 plus od stycznia! Dla kogo? Na co będzie można je wydać?

i

Autor: Unsplash Dodatkowe 500 plus od stycznia! Dla kogo? Na co będzie można je wydać?

Dodatkowe 500 plus od stycznia! Dla kogo? Na co będzie można je wydać?

2021-12-06 10:15

Od stycznia 2022 roku rodzicom będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Mowa oczywiście o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Ustawa niedawno została przegłosowana w Sejmie, a na początku grudnia podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Na co będzie można je przeznaczyć? Szczegóły poniżej.

To już pewne! Od 1 stycznia 2022 roku rodzicom przysługiwać będzie zupełnie nowe, dodatkowe świadczenie na dzieci. Prezydent Andrzej Duda w środę (1 grudnia) podpisał ustawę wprowadzającą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od stycznia. Kto otrzyma dodatkowe świadczenie? Ile wyniesie? Na co można wydać pieniądze?

Dodatkowe pieniądze przysługiwać będą na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Co ważne, w przypadku tego świadczenia nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Ponadto rodzice sami zdecydują też, na co wydadzą pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem.

Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie oficjalnie otwarte!

Pierwsze dziecko w rodzinie? Rząd też dopłaci

Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

CZYTAJ TEŻ: Cyber Monday 2021. Kiedy wypada w Polsce wielkie święto promocji? [DATA, LISTA SKLEPÓW]

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program „Maluch+”, czyli program wspierający rozwój sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całej Polsce. Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obsługiwany przez ZUS

By otrzymać dodatkowe świadczenie na dzieci konieczne będzie złożenie wniosku. - Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w przeszłości wielokrotnie udowadniał, że jest dobrze przygotowany do tego rodzaju przedsięwzięć – powiedziała Marlena Maląg.

Źródło: Ministerstwo Rodzinyi Polityki Społecznej