krwiobus

i

Autor: HDK Krwiofile

WYDARZENIA

Dni Iławy to także krwiodawstwo. Podziel się najcenniejszym lekiem!

2024-07-03 13:56

W sobotę 6 lipca na Dniach Iławy, w godzinach 9.00-15.00, będzie możliwość oddania krwi w krwiobusie. Specjalny autokar przystosowany do poboru krwi będzie stał na parkingu przy hali widowiskowo-sportowej; obok smoczych łodzi, przy jeziorze.

Dni Iławy to nie tylko wyścigi smoczych łodzi, koncerty, ale także akcja krwiodawstwa. Na parkingu przy hali widowiskowo-sportowej, podobnie jak rok temu, zaparkuje krwiobus, który zaprosi w swe progi każdego, kto będzie chciał pomóc innym. Organizatorem wydarzenia jest Klub Honorowych Dawców Krwi Krwiofile. Krew będzie można oddać w godzinach 9.00-15.00.Dla każdego, kto odda 450 ml, przewidziano drobny upominek.

Kto może oddać krew?

Praktycznie każda pełnoletnia zdrowa osoba, powyżej 50 kg. Dzień przed oddaniem nie można jeść tłustych potraw, najlepiej też wypić więcej wody lub soku. Trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty. Na miejscu po rejestracji dawcy, zawsze następuje pobranie próbki krwi i badanie u lekarza, który na podstawie przeprowadzonej ankiety i krótkiego wywiadu jest w stanie określić, czy możemy bezpiecznie oddać krew.

Co to znaczy "bezpiecznie"?

Oddanie krwi musi być bezpieczne dla dawcy i przyszłego biorcy, więc w wyjątkowych sytuacjach, kiedy wyniki chociażby hemoglobiny są złe, dla naszego bezpieczeństwa zostaniemy ,,zablokowani” na określony czas i w innym terminie będziemy mogli przyjść ponownie. To dla naszego zdrowia. Podobnie wygląda sytuacja po różnych zabiegach, lekach czy powrocie z egzotycznych krajów, gdzie dla bezpieczeństwa biorcy, będziemy musieli odczekać także odpowiedni czas.

Czy można liczyć na jakieś bonusy po oddaniu?

Standardowo jest to 9 czekolad, które odpowiadają ilości utraconych kcal i 2 dni wolnego na odpoczynek i regenerację organizmu. Czasami zdarzają się drobne upominki, jednak to jest rzadkość, dlatego staramy się na naszych akcjach zorganizować coś także we własnym zakresie, za co bardzo dziękujemy sponsorom i samorządowcom, którzy nas wspierają. Po oddaniu 5 litrów krwi przez kobiety lub 6 litrów przez mężczyzn można także otrzymać legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, dzięki której zgodnie z ustawą mamy pierwszeństwo w aptekach i szybsze wizyty u lekarzy, aby krwiodawca nie był byt długo zdyskwalifikowany przez chorobę i mógł oddawać krew. Są także różne inne przywileje, mniej znane; w Iławie mężczyźni po 12 litrach i kobiety po 10 mają darmową komunikację miejską- oczywiście po uzyskaniu odpowiedniej legitymacji. Zdarzają się firmy, które dają zniżki na swoje usługi dla krwiodawców.

Zdarza się, że krwi brakuje?

W ostatnim czasie można zauważyć, że krwi jest sporo. Brakuje najczęściej 0 Rh-. Jednak okres letni, czas urlopów powoduje, że dawcy rzadziej oddają krew, jednocześnie jest to okres zwiększonej ilości wypadków, więc często zdarza się, że na koniec wakacji zaczynają pojawiać się braki.

Jak wygląda samo oddanie krwi?

Siadamy na wygodnym fotelu, dostajemy piłeczkę do ściskania do ręki, aby krew lepiej płynęła, pielęgniarka wbija nam igłę i jakoś to leci. Kilka minut i po wszystkim, całość praktycznie bezbolesna, a w dodatku jeszcze czekolady za wszystko dostajemy.

Jakaś porada dla nowych dawców?

Jeżeli ktoś nigdy nie oddawał, to nie ma się co bać, zapraszamy! Na miejscu zawsze się znajdzie ktoś kto wytłumaczy, pracownicy RCKiK także tłumaczą co mamy robić, gdzie iść, co będzie nam robione, więc nie ma się czym stresować. Jako klub HDK Krwiofile także tam będziemy, część z nas odda tego dnia krew, warto podejść, zapytać, wytłumaczymy wszystko. Może ktoś odkryje swoje nowe hobby, a przy okazji będzie mógł pomóc innym.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Ceniona makijażystka nie żyje. Kobieta wyznała bliskim, że się boi FB

QUIZ. W jakim powiecie leży ta gmina? Test wiedzy o Małopolsce

Pytanie 1 z 12
1. Gmina Babice leży w powiecie: