Gmina dobra do życia

i

Autor: pixabay

Bezpłatne badanie cytologiczne w Iławie i powiecie dla kobiet 25-59 lat!

2022-02-15 9:50

W ramach programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza kobiety z powiatu iławskiego do wykonania bezpłatnej cytologii.

Choć w Iławie znajdują się placówki, w których można wykonać badanie, to niestety powiat iławski plasuje się na 19 miejscu statystyk, mierzących objęcie populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy w województwie warmińsko-mazurskim. Okazją, by to zmienić niech będzie zbliżający się Dzień Kobiet.

Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii. Pamiętajmy, rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9% szans na wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii.

By zmniejszyć te niepokojące statystyki Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia oraz wiele innych instytucji podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz poprawę zgłaszalności na profilaktyczne badania cytologiczne. Mimo to wiele kobiet nie zgłasza się na badania, a Oddział z niepokojem zauważa tendencję spadkową dotyczącą objęcia populacji zarówno na Warmii i Mazurach jak i w samym powiecie iławskim.

W tym roku profilaktyczne badanie cytologiczne w samym powiecie iławskim powinno wykonać jeszcze ok. 6,5 tysiąca Pań.

cytologia iława

i

Autor: NFZ Olsztyn/Powiat Iławski
Eurowizja 2022 - piosenki z polskich preselekcji

QUIZ: Miłość i walentynki w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy prezent walentynkowy w PRL:

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!