balladyna malina narodowe czytanie banner

i

Autor: mat organizatora

Będą walczyć o maliny jak w Balladynie? Narodowe czytanie także w Iławie

2020-09-01 11:48

Do corocznego Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej przyłącza się wiele miast. Również w Iławie, Siemianach i Rudzienicach będzie można spróbować swych sił. W Iławie, dodatkowo nagrodą będą maliny!

Żeby zdobyć męża, dziewczęta współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr, która pierwsza zbierze pełny dzbanek, ma wziąć Kirkora za męża. Gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna zabija ją nożem. Jedynym świadkiem tej zbrodni jest Grabiec przemieniony przez Goplanę w płaczącą wierzbę... - to opis streszczający fabułę Balladyny, ale nie oddaje w pełni dynamicznej akcji i dramatu dzieła Juliusza Słowackiego.

„Balladyna” jest dramatem z niezwykle dynamiczną akcją, któremu dzielnie dotrzymuje kroku barwna fabuła i język. To opowieść o: miłości, zazdrości, zbrodni, szaleństwie i karze a jednocześnie historia, w której elementy mitologii słowiańskiej i fantastyki ludowej wprowadzają magiczny nastrój i lekkość. Te dzieło właśnie wybrano do Narodowego Czytania 2020.

Czytanie w Iławie

5 września o godz. 10.00 w Galerii Jazzowej przy Ratuszu odbędzie się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.Możecie przyjść i spróbować swych sił sami, w towarzystwie lub z podziałem na role.

Spośród wszystkich czytających organizatorzy wylosują jedną osobę, którą burmistrz Dawid Kopaczewski zaprosi na kolację przy malinach do Restauracji „U Czapy” oraz 4 osoby, które otrzymają rodzinne pakiety filmowe.

Imprezie towarzyszyć będzie fragment „Balladyny” w wykonaniu Iławskiej Grupy Aktorskiej, kawiarenka i kreatywne stoisko nie tylko dla najmłodszych.

Organizatorzy: Urząd Miasta Iławy, Szkoła Podstawowa Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 3, Iławskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie.

Czytanie Balladyny w Gminie Iława

Narodowe czytanie Balladyny odbędzie się również w gminnych oddziałach bibliotecznych na terenie Gminy Iława.

  • Siemiany - 5 września od 10:00 w Letniej Czytelni

W Siemianach czytanie zapowiedzieli: pastor Krzysztof Kopacz, sołtys Karina Cyganowska, pisarki Nina Drej, Anna Balińska oraz Katarzyna Sarnowska.

  • Rudzienice - 5 września od 10:00 na Placu Parkowym
balladyna narodowe czytanie iława plakat

i

Autor: mat organizatora
balladyna narodowe czytanie siemiany plakat

i

Autor: mat organizatora
balladyna narodowe czytanie rudzienice plakat

i

Autor: mat organizatora

Kto napisał tę książkę?

Pytanie 1 z 16
Autorem "Małego Księcia" jest:
II Wielka giełda płyt winylowych, CD i kaset magnetofonowych w Olsztynie