żeglarstwo

Agata Barwińska i Wiktoria Gołębiowska zakończyły walkę o Mistrzostwo Świata w Argentynie

2024-01-11 9:10

Anne-Marie Rindom została w Mar del Plata mistrzynią świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie ILCA 6. To czwarty w tej imprezie triumf Dunki, którą prowadzi trener Piotr Wojewski.

Na 24 miejscu zakończyła Agata Barwińska rywalizację w Mistrzostwach Świata klasy IlCA 6. Druga z Polek, Wiktoria Gołębiowska uplasowała się na 44 pozycji. Mistrzynią świata została Dunka Anne-Marie Rindom, podopieczna polskiego trenera Piotra Wojewskiego. Regaty rozegrano w Mar del Plata w Argentynie.

Miejsca zajęte przez Polki z pewnością nie odzwierciedlają ich potencjału, niemniej w Argentynie Agacie i Wiktorii zabrakło regularności. To dopiero początek sezonu, ale zaczyna się on od dużego wyzwania, jakim z pewnością były mistrzostwa świata i będą zbliżające się mistrzostwa Europy w Grecji (18-23 lutego). Trzymamy kciuki za biało-czerwone pamiętając, że szczyt formy ma przyjść na sierpniowe Igrzyska Olimpijskie. Medalistki MŚ klasy ILCA 6

  1. Anne-Marie Rindom (Dania) - 58 pkt
  2. Charlotte Rose (USA) - 75 pkt
  3. Emma Plasschaert (Belgia) - 78 pkt

Szczegółowe Wyniki

W trwających sześć dni mistrzostwach ścigały się 102 zawodniczki z 47 krajów. Rindom objęła prowadzenie drugiego dnia i nie oddała go do końca regat. Złoty medal zapewniła sobie po 10 startach i w ostatnim, podwójnie punktowanym wyścigu, tzw. medalowym z udziałem 10 czołowych żeglarek, musiała tylko dopłynąć do mety.

Dunka zajęła w nim ostatnie miejsce, ale i tak uzyskała znaczną przewagę nad drugą Amerykankę Charlotte Rose (to jej największy sukces w karierze) oraz trzecią Belgijką Emmą Plasschaert, która była najlepsza w tej imprezie trzy lata temu. Broniąca tytułu Węgierka Maria Erdi zajęła siódmą lokatę.

32-letnia Rindom po raz czwarty została mistrzynią świata. Poprzednio triumfowała w latach 2015, 2019 i 2022, natomiast rok temu stanęła w Hadze na najniższym stopniu podium. W dorobku ma także złoty (Tokio 2021) i brązowy medal olimpijski (Rio de Janeiro 2016), a w 2019 roku zwyciężyła w mistrzostwach Europy.

Polki nie odegrały w zawodach znaczącej roli.

W ostatnim wyścigu Barwińska (MOS SSW Iława) była 14., a Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) 39., ale rywalizowały w nim bez czołowej „10”. Ostatecznie zakończyły zmagania, odpowiednio, na 24. oraz 44. pozycji.

W poprzednich mistrzostwach Barwińska zajęła 18., a Gołębiowska 40. miejsce, natomiast w 2021 roku w Al Mussanah w Omanie zawodniczka z Iławy wywalczyła srebrny medal.

Ta impreza była jednocześnie jedną z wewnętrznych kwalifikacji biało-czerwonych do igrzysk w Paryżu. Drugą będą lutowe mistrzostwa Europy w Atenach.

Rozpoznaj oczy polskich wokalistek

Pytanie 1 z 13
Czyje to oczy?
Ania Wyszkoni