plakat

i

Autor: UM Iława

200 nowych i młodych drzew w Iławie. Władza stawia na zieleń

2022-12-05 14:55

Do wiosny jeszcze daleko, ale to właśnie teraz z myślą o niej Urząd Miasta w Iławie zlecił posadzenie 200 młodych drzewek różnego rodzaju na wybranych ulicach i wzdłuż ścieżek.

- Inwestując środki w przedsięwzięcia budowlane i remontowe w Iławie  nie zapominamy o zieleni, która odgrywa ogromną rolę nie tylko wizualną, ale przede wszystkim ekologiczną. Większa liczba drzew w mieście przekłada się  bezpośrednio na poprawę jakości powietrza, które wdychamy. Latem z kolei drzewa ochładzają temperaturę powietrza, dzięki czemu łatwiej znieść upały. Oczywiście potrzeba czasu, aby młode drzewa urosły i przynosiły te wszystkie korzyści, dlatego każdego roku sadzimy kolejne i przeznaczamy duże środki na ich pielęgnację. – komentuje burmistrz Dawid Kopaczewski.

Klony, lipy, jarzęby, wiśnie i śliwy, w sumie drzew takich rodzajów zostanie posadzonych na terenach miejskich jeszcze w tym roku. Drzewa posadzone zostaną m.in. wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych nad Jeziorakiem i Iławką, przy głównych ulicach oraz w okolicach budynków mieszkalnych. Gdzie dokładnie?  - okolice SP 5 przy ul. Baczyńskiego - skrzyżowanie Sikorskiego i Sucharskiego - skrzyżowanie Sikorskiego i Matejki - okolice ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Jezioraka - przy nowym Lidlu i Tiffi i Dąbrowskiego przed Lidlem - okolice ścieżki pieszo-rowerowej nad Iławką przy blokach IPB - skwer Żeromskiego - plac zabaw Kraszewskiego - skwerek przy Jasielskiej - ul. Narutowicza przed bud. nr 1 i 7 - rondo Konstytucji 3 Maja - ul. Piaskowa k. cmentarza

- Jesień jest najbardziej optymalnym terminem do wykonywania nasadzeń, mamy wtedy większą gwarancję, że drzewa się przyjmą. Wybraliśmy gatunki i odmiany, które sprawdzą się w trudnych warunkach miejskich. Będą to drzewa różnych odmian, o różnych kolorach liści, czy kwiatów, które z pewnością wzbogacą miejskie przestrzenie publiczne, zarówno pod względem estetycznym, jak i przyrodniczym. Ważne dla nas jest także to, aby do przestrzeni miejskich wprowadzać drzewa miododajne,  tworzące siedliska dla owadów. – mówi Julia Bartkowska Kierownik Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego UM Iławy.

Usługa zasadzenia 200 drzewek do końca tego roku obejmuje także pielęgnację drzew do końca października 2023 roku. Zrealizuje ją firma SMILE Paulina Jamrosz-Grudzińska z Sycewa za kwotę 90.720 zł.

- Jestem przekonany, że zieleń w naszym  mieście ma bezpośredni wpływ na samopoczucie mieszkańców, czego być może na co dzień  nie doceniamy. Zdecydowanie przyjemniej żyje się w miejscu, gdzie krajobraz obfituje w roślinność i kolory, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń zdominowana jest przez budynki i szarość ulic. Zieleń porządkuje wnętrze miasta, uspokaja i poprawia nastrój. Dlatego każdego roku dokładamy wszelkich starań, aby sadzić w Iławie nowe drzewa i krzewy, a w ciągu roku zmieniać kompozycje roślinne dostosowane do warunków pogodowych. – podkreśla burmistrz Kopaczewski.

Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!

Quiz. Jak dobrze znasz przysłowia świąteczne

Pytanie 1 z 8
Kiedy Gody jasne, to: