złodzieje internwet aukcje kradzeże

i

Autor: B_A - Pixabay "Żniwa" złodziei w Internecie. Oszukani z powiatu nowomiejskiego

"Żniwa" złodziei w Internecie. Oszukani z powiatu nowomiejskiego

2021-08-23 10:41

W obecnych czasach większość zakupów dokonywana jest przez Internet. Oszuści wciąż korzystają z tej okazji. Jednymi z najczęstszych ostatnio oszustw są te związane z portalami ogłoszeniowymi. Tylko w ciągu dwóch dni nowomiejscy policjanci otrzymali aż 4 zgłoszenia.

Cyberprzestępcy w większości przypadkach wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak nie uwierzymy, że w życiu realnym nikt obcy nie przekaże nam fortuny, tak samo w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”! Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni nowomiejscy policjanci przyjęli aż 4 zgłoszenia dotyczące oszustw popełnionych na aukcjach internetowych i stronach ze sprzedażą wysyłkową. Mieszkańcy naszego powiatu kupili po okazyjnych cenach kartę graficzną, fotel ogrodowy i zegarek męski. A po przelaniu pieniędzy za kupiony towar w rzeczywistości nigdy go nie otrzymali. W jednym przypadku pokrzywdzony zakupił echosondę za 750 zł i rzeczywiście otrzymał przesyłkę... ale z zawartością dwóch konserw szynki drobiowej.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów.

Jak robić zakupy w sklepie internetowym

1. Należy sprawdzić opinie o sklepie - jak przebiegały zakupy innych, czy ktoś zgłaszał jakieś nieprawidłowość. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line, np. pod adresem www.krs-online.com.pl.

2. Należy sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny oraz e-mail wiarygodność sklepu.

3. W razie jakichkolwiek podejrzeń powinno się przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdzić stan przesyłki w obecności kuriera.

4. Dobrze jest korzystać z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia.

5. Przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia.

Na co uważać przy zakupach na aukcjach internetowych

1. Zawsze przed transakcją należy przejrzeć opinię (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.

2. Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.

3. O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.

4. Jakiekolwiek podejrzenia, powinny skutkować odstąpieniem od transakcji.

5. Przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą – im więcej informacji o sobie udostępnia (np. adres i telefon) tym lepiej.

W wypadku przedpłaty na konto należy wybierać tylko doświadczonych i pozytywnie opiniowanych sprzedawców.

7. Róbmy zakupy „za pobraniem” W wielu przypadkach jest to dużo bardziej bezpieczna forma płatności, gdyż za zakupy płacimy dopiero przy dostawie produktów przez kuriera.

8. Unikajmy bezwzględnie dokonywania zapłaty za zakupiony towar poprzez różne systemy płatności, które nie pozwalają w żaden sposób zidentyfikować odbiorcę naszej płatności,

9. Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. Oszuści mogą traktować serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione.

10. Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.

11. Jeżeli przesyłkę przesłano za zaliczeniem pocztowym – można otworzyć paczkę przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku ujawnienia oszustwa, należy spisać protokół i złożyć zawiadomienie na policji.

Joanna Roszkowska. Struktury intymne – wystawa rzeźby
Sonda
Uważasz, że wprowadzenie tablic rejestracyjnych na całe życie i możliwości tymczasowego wycofania pojazdu z ruchu to dobry pomysł?