Damian Sikorski na dworcu w Iławie

i

Autor: archiwum prywatne

PODCAST i GALERIA

Wystawa modeli w Iławie. Będą też całe makiety kolejowe

2023-07-07 14:27

Szesnaście lat temu Damian Sikorski z Iławy razem z grupką zapaleńców rozpoczął tradycję, która trwa do dziś. I oto przed nami już XIV Ogólnopolska Wystawa Modeli Iława 2023.

Damian Sikorski jest nie tylko głównym organizatorem wystawy i pasjonatem miniaturyzacji (głównie obiektów kolejowych i aut), ale od pewnego czasu - także projektantem modeli. Niemiecka firma Piko, z którą współpracuje, produkuje modele kolejowe i akcesoria już od 80 lat.

- Cztery lata trwały moje starania, by choćby zbliżyć się do przedstawicieli firmy w Polsce i móc pokazać z najlepszej strony - wspomina pan Damian. - Pierwszym projektem, przy którym pracowałem, był pociąg tzw. Słoneczko z Warszawy do Ustki (kiedyś do Gdyni). Przedstawiłem zdjęcia i wszelkie dane potrzebne do stworzenia modelu. I trochę byłem zawiedziony... - opowiada. Obecnie liczba modeli, przy których tworzeniu współpracował, jest trudna do policzenia.

Więcej w wywiadzie

Nasz rozmówca w nagraniu mówi m.in. o tym, że podczas wystawy premierę będzie miała makieta prezentacyjna.

- Proszę sobie wyobrazić: duży wyświetlacz, po bokach zasłonięte kwestie techniczne, a po środku będzie jeździł pociąg - mówi pan Damian.

Posłuchaj wywiadu z Damianem Sikorskim, organizatorem wystawy modeli w Iławie

Makiet będzie można obejrzeć w hali o wiele więcej, ale także kupić akcesoria do tworzenia modeli. To jednak nie wszystko. Dostępny będzie mobilny symulator pojazdu kolejowego - każdy będzie mógł spróbować usiąść za sterami prawdziwej lokomotywy.

Wystawa będzie dostępna 8 i 9 lipca w hali sportowo-widowiskowej w Iławie przy ul. Niepodległości 11b. Wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

  • sobota 10:00 - 18:00
  • niedziela 10:00 - 16:00
Wystawa modeli plakat

i

Autor: mat organizatora

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Największa makieta kolejowa w Nowym Sączu

QUIZ. Modele aut. Wiesz, kto produkuje Leona? To masz już 1 punkt

Pytanie 1 z 10
Słowo się rzekło. Samochód o nazwie Leon to produkt: