złota tarka

i

Autor: UM Iława

Wyjątkowy jubileusz. Złota Tarka po raz 50-ty nad Jeziorakiem

2021-07-23 13:51

Cały świat zachwyca się niepowtarzalnym gatunkiem muzycznym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Iława od lat cieszy się jego klimatem, zrzeszając zarówno wybitnych artystów, jak i wielbicieli jazzowych brzmień.

W dniach 13 – 15 sierpnia 2021 roku w Iławie odbędzie się jazzowe święto, które od lat przyciąga rzesze fanów tejże muzyki z zakątków całego świata. Tegoroczna Złota Tarka jest wyjątkowa.

Podróżując po świecie, rzadko trafiam na festiwale o tak długiej tradycji. 50 lat to dla wielu artystów całe muzyczne życie. Mało który festiwal dociera do 20. rocznicy. Muzyka jazzowa, klasyka swingu, sztuka improwizacji są ponadczasowe i w przeciwieństwie do wielu komercyjnych wydarzeń nie odchodzą w niepamięć z nowym sezonem. Do muzyki jazzowej dorasta się z wiekiem, a jej polscy reprezentanci są naszymi jedynymi muzycznymi ambasadorami na świecie. W tym roku przygotowaliśmy dla Was dwa fantastycznie wieczory jazzowe - pierwszy z ukłonem w stronę tradycji, drugi z nadzieją na przyszłość i z uwagą na wzrastające nowe pokolenie jazzu. Zapraszam - mówi Dyrektor Artystyczny Old Jazz Meeting Grzech Piotrowski

Tradycyjne obchody rozpocznie Parada „Young Jazz” w stylu parad nowoorleańskich w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Przemaszeruje  trasę od starówki, poprzez Galerię Jazzową przy ratuszu aż do amfiteatru. Po piątkowym jubileuszowym programie Big Bandu Wiesława Pieregorólki z udziałem znakomitych gości impreza przeniesie się do Parku Miejskiego na Bal Jazzowy z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. W sobotę odbędzie się Gala „50 lat Złotej Tarki”. W programie pt. „Tribute to Ella Fitzgerald” wystąpią takie gwiazdy jak: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Karwan, Agnieszka Wilczyńska i wielu znakomitych muzyków i tancerzy. 50. Złota Tarka w Iławie to także wyjątkowe święto dla miasta bowiem w sobotni wieczór  Ewa Bem i Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymają tytuły „Honorowych Obywateli Iławy”. W niedzielę zaś tradycyjna Msza Jazzowa z udziałem chóru Iława Gospel Singers oraz widowisko Tyrmand – Słowo i Jazz z udziałem Jerzego Zelnika, Wojciecha Konikiewicza i Mariusza Mielczarka.

Złota Tarka to koncerty nie tylko w Amfiteatrze. Złota Tarka to święto całego miasta, a więc możemy liczyć na wydarzenia współtowarzyszące.- mówi Dawid Kopaczewski Burmistrz Miasta Iławy. - Już od 2 sierpnia w Galerii Jazzowej przy Ratuszu będą mieli Państwo sposobność obejrzenia wystawy plakatu jazzowego autorstwa Bogdana Bartkowskiego. 3 sierpnia swe stalowe rzeźby zaprezentuje nam Rafał Szulc przy akompaniamencie pianina w wykonaniu Mirosława Dudy. Natomiast 12 sierpnia duet Agne – Nell Obrębska i Agata Bernaciak zapewni nam chillout podczas Jazzu na leżakach. W gościnnych przestrzeniach „Przystań Sobie” nad Jeziorakiem będzie można wysłuchać improwizacji jazzowych Wojtka Bergiela i jego tria.

Zapowiada się wyśmienita uczta muzyczna. Już dziś zapraszam na wszystkie koncerty w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga. Warto również skorzystać z wydarzeń towarzyszących w przestrzeni miejskiej- dodaje dyrektor ICK Lidia Miłosz.

plakat

i

Autor: UM Iława
Taekowndzistka Patrycja Adamkiewicz przed walką o medale zrobiła się na bóstwo. Naszą zawodniczkę obsługiwało aż trzech japońskich fryzjerów

QUIZ. Umiesz pisać po polsku? Takie dyktanda rozwiązują w podstawówce! Sobotnie dyktando ortograficzne

Pytanie 1 z 10
Tata G[]esia jest pieka[]em i piecze najpy[]niejsze b[]łki: