zaparkowane samochody

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

W Nowym Mieście Lubawskim uważaj gdzie parkujesz. Posypały się mandaty!

2022-09-19 12:59

Nowomiejscy policjanci praktycznie codziennie interweniują w związku z nieprawidłowym parkowaniem na terenie miasta. Zgłoszenia dotyczą głównie samochodów zaparkowanych w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, ale także na chodniku i zakazie.

W ostatnim czasie nowomiejscy policjanci właściwie codziennie podejmują interwencje w związku z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów w centrum Nowego Miasta Lubawskiego. Są to tzw. „interwencje własne” ale także reakcje na zgłoszenia mieszkańców. Informacje o nieprawidłowym parkowaniu do policjantów wpływają za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy również osobiście lub telefonicznie informują nas o popełnionych wykroczeniach.

zgłoszone źle zaparkowane auta w NML

i

Autor: KPP NML Zgłoszone auta na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Najczęstsze wykroczenia polegają na niestosowaniu się do znaków B-35 (zakaz postoju) i B-36 (zakaz zatrzymywania się) oraz parkowaniu samochodów na chodniku i w pobliżu skrzyżowania (Prawo o ruchu drogowym mówi jasno i jednoznacznie, że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone).

Tylko jednego dnia policjanci podejmowali interwencje wobec 5 takich nieodpowiedzialnych kierowców. Wobec tych, którzy nie stosują się do przepisów, funkcjonariusze wyciągają konsekwencje prawne. Niejednokrotnie, podczas zgłoszonej interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, policjanci ujawniają kilka podobnych wykroczeń.

Dlatego, zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami i przestrzeganie, respektowanie znaków drogowych. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Wobec osób naruszających przepisy policjanci będą wyciągać konsekwencje.

Policja przypomina o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za:

  • parkowanie na chodniku, drodze dla rowerów
  • naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),

Mandat karny w wysokości 300 złotych grozi za:

  • zatrzymanie pojazdu na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania.

OUIZ PRL. Nie ma róży bez ognia, czyli powiedzonka z PRL-u

Pytanie 1 z 10
Nie mamy pańskiego płaszcza:
Prof. Antoni Dudek: Tusk zrozumiał, że Putin go oszukał

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!