W jakich branżach szukać pracy w Iławie?

i

Autor: mat. prasowy

W jakich branżach szukać pracy w Iławie?

2022-07-11 8:00

Iława to niewielkie miasto w województwie-warmińsko mazurskim, które słynie z najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka - mającego połączenie z Kanałem Elbląskim. Jest więc to obszar atrakcyjny turystycznie, jednak czy przekłada się to na atrakcyjność rynku pracy? A jeśli tak, to w jakich branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na te oraz wiele innych pytań dotyczących pracy w Iławie.

Jak wygląda rynek pracy w Iławie?

Z danych GUS wynika, że najwięcej mieszkańców Iławy pracuje w przemyśle i budownictwie (46%), rolnictwie (21%) oraz sektorze usługowym (13,2%). Z kolei najmniejszym zainteresowaniem cieszy się branża finansowa, która zatrudnia zaledwie 1,3% Iławian. 

Na terenie miasta oraz w jego okolicy działa kilka ważnych z punktu widzenia gospodarczego firm. Należą do nich między innymi:

  • URODA Polska Sp. z o.o. (dawniej Bi-es) - producent kosmetyków;
  • Ośrodek Hodowli Indyków - filia INDYKPOL S.A.;
  • Mlekovita S.A. - producent mleka i wyrobów mlecznych, któremu hodowcy bydła mlecznego Gminy Iława dostarczają surowiec.

Stopa bezrobocia w Iławie wynosi 4,7% (6,1% wśród kobiet i 3,5% wśród mężczyzn), czyli mniej niż w całym województwie warmińsko-mazurskim oraz znacznie mniej od stopy bezrobocia w Polsce.

Praca w Iławie a wynagrodzenia

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Iławie wynosi 4219,71 zł, co odpowiada 76,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Najwięcej zarabiają pracownicy z branży budowlanej, samochodowej, transportowej i przemysłowej. Najgorzej opłacani są natomiast przedstawiciele sektorów takich jak gastronomia, administracja i handel.

Zawody deficytowe w Iławie

Jak podaje “Barometr Zawodów”, obecnie w Iławie najłatwiej znaleźć pracę w następujących branżach i zawodach:

  1. branży samochodowej: blacharze, lakiernicy i mechanicy;
  2. budownictwie: brukarze, cieśle, stolarze, dekarze, blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych, spawacze, ślusarze;
  3. gastronomii: cukiernicy, masarze, przetwórcy ryb, piekarze;
  4. transporcie: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
  5. medycynie: lekarze, pielęgniarki i położne.

Jakie są wymagania pracodawców w Iławie?

Iławscy pracodawcy wymagają od kandydatów na poszczególne stanowiska wykształcenia kierunkowego i/lub uprawnień do wykonywania danego zawodu. W przypadku pracowników fizycznych oczekują dodatkowo dobrego stanu zdrowia oraz siły fizycznej. Zawsze mile widziane jest doświadczenie w branży, odbyty staż lub ukończone praktyki zawodowe. Nie bez znaczenia są też kompetencje miękkie przyszłych pracowników, na przykład: odpowiedzialność, rzetelność, dokładność, uczciwość, wysoka kultura osobista czy komunikatywność.

Jak znaleźć pracę w Iławie?

Najwięcej ofert pracy w Iławie znajduje się oczywiście w Internecie. Wystarczy skorzystać z dowolnej wyszukiwarki, np. na stronie serwisu pracy GoWork.pl, aby zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami w mieście i okolicy. 

Innym sposobem na poszukiwanie pracy jest udanie się do lokalnego urzędu pracy lub odwiedzenia strony www instytucji. Zawsze też można popytać wśród rodziny i znajomych, czy w firmie, w której pracują, nie potrzeba pracownika. Pracodawcy zdecydowanie chętniej zatrudniają osoby z polecenia, a dopiero potem zamieszczają ogłoszenie w Internecie.

Powiatowy Urząd Pracy w Iławie - kontakt

Szukając pracy, nie sposób pominąć sprawdzenia ofert w Powiatowym Urzędzie Pracy w Iławie, który mieści się przy ul. 1 Maja 8b. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-15:15. Warto zarejestrować się w urzędzie, ponieważ daje to dostęp do większej ilości ofert pracy, a tym samym zwiększa szansę na rychłe zatrudnienie. 

Zawsze też można wejść na stronę internetową instytucji, na której znajdują się zarówno oferty pracy, jak i informacje o dostępnych szkoleniach i projektach realizowanych za pośrednictwem urzędu. W przypadku pytań warto skontaktować się z pracownikiem urzędu pod numerem telefonu 89 644 32 09 lub wysłać maila na adres olil@praca.gov.pl.

Dlaczego warto mieszkać i pracować w Iławie?

Praca w Iławie czeka na specjalistów z wielu branż. Najlepszym dowodem jest stosunkowo niska stopa bezrobocia. Poza tym niedaleko leżą inne, atrakcyjne pod względem możliwości znalezienia pracy miasta, takie jak Ostróda, Kwidzyn, Grudziądz, Lubawa czy Olsztyn

Co ważne, w Iławie znajduje się podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która stanowi doskonałą opcję dla przedsiębiorców. Bowiem chcąc otworzyć firmę w tej strefie, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków na rozwój swojego biznesu, między innymi z możliwości zwolnienia z podatku dochodowego.

Iława jest również atrakcyjna pod względem turystycznym. Wspomniane wcześniej jezioro Jeziorak i Kanał Elbląski to nie jedyne warte uwagi punkty. Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski, a dodatkowo w jego obrębie administracyjnym znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce - Wielka Żuława.