pocisk policja iława

i

Autor: KPP Iława W iławskich lasach nie tylko grzyby. Pociski nadal wychodzą z ziemi

W iławskich lasach nie tylko grzyby. Pociski nadal wychodzą z ziemi

2022-10-13 11:06

Pomimo upływu wielu lat, na naszych terenach, nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas zbierania grzybów.

W środę (13.10.22r.) oficer dyżurny iławskiej komendy otrzymał informację, że na terenie lokalnego lasu zbierając grzyby zgłaszający zauważył przedmiot przypominający niewybuch.

Na miejsce zgłoszonej interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko–pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Policjanci ustalili, że jest to granat moździerzowy kal. 82 mm bez zapalnika z okresu II wojny światowej.

Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

Funkcjonariusze przypominają!

  • W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję.
  • Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
  • Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
  • Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
  • W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Znasz przepisy? Zobacz, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Pytanie 1 z 12
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa obejmuje
Napadli i pobili, aby zabrać koszulkę i szalik kibicowi innej drużyny

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!