monitoring iława

i

Autor: UM Iława

W Iławie Wielki Brat ma nowe oczy

2021-03-23 16:04

Władze miasta rozbudowują miejski monitoring. Nowe kamery pojawiły się w amfiteatrze, przy Wyspie Młyńskiej i na basenie. To efekt działań burmistrza zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w mieście.

Miejski monitoring w Iławie jest sukcesywnie rozbudowywany, a pierwsze kamery pojawiły się w 2015 roku w ramach realizowanego unijnego projektu „Iława online. Bezpieczeństwo i informacja”. - Kamery monitoringu obok edukacji i podwyższenia świadomości mieszkańców, to najlepsze narzędzie do utrzymania porządku w mieście i walki z wandalizmem i przestępczością. Jednak sam monitoring nie załatwi sprawy, instalacje nowych kamer muszą bowiem iść w parze z obsługą centrum wizyjnego. Dlatego w 2019 roku zdecydowałem o wydłużeniu pracy obsługi. Dzięki temu nasze miasto staje się bezpieczniejszym miejscem do życia - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Obecnie na terenie Iławy działa ponad 100 kamer w różnych punktach, m.in. w centrum miasta, przy ekomarinie, ścieżkach rowerowych, na terenie Lasku Miejskiego, Dworca Głównego i Wyspie Młyńskiej. Na części z nich zainstalowano kamery stacjonarne, a w części także obrotowe, które mają zdecydowanie większy zasięg i obejmują swoim zakresem tereny przyległe. Kamery na miejskim amfiteatrze skierowane są na scenę i widownię, ale obejmują też tereny wokół czyli fragment bulwaru Alei Jana Pawła II oraz częściowo parking przy hali sportowej. Kolejnym miejscem monitorowanym jest wejście na pływalnię. Kamera została umieszczona na filarze budynku, a jej zasięg to wejście na basen i częściowo parking za nim, lodowisko, rondo na ul. Konstytucji 3 Maja oraz fragment ulic Sienkiewicza i Biskupskiej. Trzecim miejscem, gdzie pojawiły się kamery jest teren tzw. Wyspy Młyńskiej, gdzie zainstalowano kamerę stacjonarną i obrotową. Ich obraz obejmuje przystanek autobusowy na ulicy Kościuszki, część ścieżek rowerowych przy rzece Iławce do kładki oraz fragment ulicy Ostródzkiej. Koszt wszystkich nowych kamer w wymienionych trzech miejscach to blisko 23,5 tys. złotych.

Warto dodać, że do sieci monitoringu miejskiego włączone są także kamery należące do Spółdzielni Mieszkaniowej „Praca” . Na mocy porozumienia zawartego ze Spółdzielnią mamy więc pogląd na teren będący w jej zarządzie - mówi pracownik monitoringu miejskiego. To jak istotną rolę odgrywają kamery w mieście m.in. w pobliżu parkingów zostało podkreślone także podczas spotkania online burmistrza z Komendantem Policji w Iławie i radnymi Rady Miejskiej na temat kradzieży aut na przestrzeni ostatnich miesięcy. Zapis obrazu z kamer może niejednokrotnie ułatwić schwytanie sprawcy i znacznie skrócić ten proceder, m.in. dlatego zainstalowano nowe urządzenia także na budynku ratusza. Obejmują one tereny wokół tj, parkingi przy budynku, częściowo przy kinoteatrze oraz galerię przy ratuszu. Należy też pamiętać, że monitoring miejski działa przez 24 godziny na dobę, a nagrania archiwizowane są przez ok. 30 dni.

Janusz Panasewicz w wywiadzie dla Eski ROCK

QUIZ: Prawda, czy mit? Wciąż dajemy się oszukać!

Pytanie 1 z 15
Po jedzeniu należy odczekać godzinę, i dopiero wtedy można iść pływać